1 op 3 werknemers werkt soms in ‘spookmodus’

MotivatiePopulair
Redactie

Een aanzienlijk deel van de Belgische werknemers (30%) geeft aan meer uitdaging of afwisseling te willen om te voorkomen dat ze in een ‘spookmodus’ belanden. Bij deze zogenoemde spookmodus zijn werknemers mentaal afwezig: ze voeren hun taken uit op automatische piloot of wekken de indruk te werken, terwijl hun aandacht eigenlijk ergens anders is. Dit blijkt uit onderzoek van Top Employers Institute onder ruim 1.000 Belgische werknemers, werkzaam in organisaties van 250 FTE+.

Dat deze spookmodus geen loze term is, blijkt uit de cijfers. Zo geeft maar liefst 29 procent aan weleens ingelogd te zijn, maar mentaal nauwelijks aanwezig. Daarnaast erkent een kwart van de werknemers (24 procent) soms te doen alsof ze aan het werk zijn, terwijl ze in werkelijkheid scrollen op social media of online shoppen. Een iets grotere groep, 28 procent, zegt soms door e-mails en werkdocumenten te klikken zonder echt op te nemen wat er staat. Maar de term gaat verder dan alleen afwezig zijn. Zo maakt bijna 1 op de 5 werknemers (18 procent) gebruik van AI-tools om automatische antwoorden te genereren, puur om het denkwerk te vermijden. Vooral jongeren onder de 35 (28 procent) maken zich hier vaker schuldig aan.

Onbewust

Toch is de mentale afwezigheid van werknemers niet altijd bewust of intentioneel, in tegenstelling tot ‘quiet quitting’. Bij quiet quitting doe je namelijk precies wat de werkgever van je verwacht: niet meer, niet minder. In deze staat neem je mentaal bewust afstand van je werk, zonder formeel ontslag te nemen. Een spookmodus daarentegen is onbewust. Het werk wordt wel uitgevoerd, maar op de automatische piloot, zonder echte mentale betrokkenheid. 

“Medewerkers belanden niet in zomaar in een spookmodus omdat ze lui zijn”, zegt David Plink, CEO van Top Employers Institute. “Vaak is het een signaal dat er iets anders speelt, en dat moeten we serieus nemen. In een tijd van hybride werken en krapte op de arbeidsmarkt is het slim om verder te kijken dan alleen het aantrekken van talent. Werkgevers doen er goed aan te blijven investeren in werk dat inspireert, uitdaagt en ruimte biedt voor eigen initiatief. De oproep is dan ook helder: zorg voor werk wat afwisselend is, blijft prikkelen en inhoudelijk iets te bieden heeft.”

“Vaak is het een signaal dat er iets anders speelt, en dat moeten we serieus nemen.”
David Plink (Top Employers)

LEES MEER OP HRSQUARE.BE

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!