2 jaar na recht op deconnectie: werkdruk in 7 op de 10 bedrijven nog toegenomen

Arbeidsomstandigheden
Redactie

Twee jaar nadat het recht op deconnectie werd ingevoerd, geven werknemers hun eigen werk-privébalans een mooie gemiddelde score van 7,3 op 10. Toch geven 6 op de 10 (59 procent) onder hen aan dat de werkdruk het afgelopen jaar (sterk) gestegen is. Ook 7 op de 10 bedrijven (68 procent) erkennen die toegenomen belasting op de werkvloer. Het nijpende personeelstekort wordt door zowel werkgevers als werknemers als de belangrijkste oorzaak voor werkstress aangeduid. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van Acerta Consult bij meer dan 2000 werknemers en 500 bedrijven in ons land. Die toegenomen werkdruk weegt bij werknemers ook op het mentaal welzijn: een kwart (24,1 procent) heeft momenteel het gevoel dat hij/zij tegen een burn-out aanschurkt.

Hoe is het gesteld met de werkdruk en met de work-life balans van werknemers in ons land, exact twee jaar na het invoeren van het recht op deconnectie? Nieuw onderzoek van Acerta Consult toont dat de werkende Belg best positief is over het evenwicht tussen werk en privéleven. Werknemers geven hun work-lifebalans gemiddeld 7,3 op 10. Dat is goed nieuws, maar het betekent niet dat we ervan mogen uitgaan dat het recht op deconnectie de werkdruk verminderd heeft, integendeel. Uit het onderzoek blijkt dat nagenoeg de helft – 48,1 procent – van de werknemers uit de private sector de werkdruk vandaag als (veel) te hoog ervaart. Bijna 6 op de 10 (58,7 procent) getuigen dat die druk tegenover vorig jaar zelfs is toegenomen. Werkgevers zijn nog kritischer: 57,6 procent schat de werkdruk in hun organisatie op dit moment in als (veel) te hoog en 67,9 procent meent dat die druk in een jaar tijd (sterk) is toegenomen.

Inschatting en evolutie werkdruk door werkgevers en werknemers. Bron: Acerta.

Kristel Minten, experte welzijn bij Acerta Consult: “Op het eerste gezicht is het misschien verrassend dat werkgevers kritischer zijn over de werkdruk dan werknemers. Zij zetten werkdruk bijvoorbeeld al op plaats twee in de lijst van belangrijkste redenen waarom werknemers hun onderneming verlaten, terwijl werknemers werkdruk pas als zesde belangrijkste reden opgeven waarom ze bij hun huidige werkgever zouden vertrekken. Toch is het niet zo vreemd dat werkgevers hun blik meer op de toekomst richten en ​zien wat er allemaal nog op de werkvloer staat te veranderen, onder andere door de opmars van AI en de aanhoudende arbeidskrapte. Dat dit hen bijzonder alert maakt, is op zich goed nieuws, want alleen wie zich bewust is van de uitdagingen, kan zich ertegen wapenen. Uit onze cijfers blijkt ook dat bedrijven vooral aandachtig moeten zijn voor het mentaal welzijn en de werkdruk bij jongeren. Het zijn vooral de 18- tot 35-jarigen die hun work-life balans een beduidend lagere score geven. Eén op de drie twintigers en dertigers geeft het evenwicht tussen werk en privé momenteel een score van 6 op 10 of minder.”

Ook over de oorzaken van de gestegen werkdruk zijn werkgevers en werknemers vrij eensgezind. De belangrijkste redenen: de arbeidskrapte (gebrek aan voldoende personeel) en de toename van taken en verantwoordelijkheden op de werkvloer. De toegenomen werkdruk verhoogt ook het risico op burn-out bij werknemers: maar liefst 1 op de 4 (24,1 procent) heeft momenteel het gevoel dat hij/zij tegen de limieten aanbotst en binnenkort zou kunnen uitvallen door een burn-out.

Inschatting oorzaken werkdruk door werkgevers en werknemers. Bron: Acerta.

Welzijn wordt belangrijker

Dat de arbeidskrapte prangend blijft, maakt dat welzijn op het werk alleen maar nóg belangrijker wordt. Want als het moeilijk is om mensen te vinden, is het cruciaal dat de mensen die er zijn, zich goed voelen in hun job én bij hun werkgever. Over het welzijnsbeleid in onze ondernemingen loopt de inschatting van werknemers en werkgevers iets minder gelijk: werknemers geven het huidige welzijnsbeleid in de organisatie waar ze werken een 6,7 op 10; werkgevers menen dat het beleid een 7,1 op 10 verdient.

Inschatting welzijn door werknemers. Bron: Acerta.

Kristel Minten: “Werkgevers, werknemers en de overheid zijn zich bewust van het belang van een effectief welzijnsbeleid. Dat blijkt, niet alleen uit onze bevraging, ook uit het regeerakkoord. Dat zet onder andere in op een responsabilisering bij alle partijen, moedigt een actief verzuimbeleid aan, wil de re-integratietrajecten hervormen, en houdt met de verlengde werkgeversbijdrage aan het RIZIV een stok achter de deur. Welzijn, werkdruk en een goede balans tussen werk en privé behouden, zijn een gedeelde verantwoordelijkheid, iets waar werkgever én werknemer samen en op tijd aan moeten werken.”

LEES MEER OP HRSQUARE.BE

Senior Accountant

KoWala Productions

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Keynote

Eva Geluk

Antwerp Management School

La professeure Eva Geluk est titulaire de la chaire « Mental Health at Work » à l’Antwerp Management School. Elle est une experte très sollicitée dans les domaines du bien-être, de la prévention du burn-out et de la réintégration après une absence de longue durée.

Dans cette intervention, elle aborde en détail le bien-être mental et le rôle souvent négligé des dirigeants dans ce domaine. Comment veiller à ce que les collaborateurs se sentent bien dans leur peau ? Quelles sont les bonnes et les mauvaises pratiques qui renforcent ou, au contraire, sapent le bien-être mental des collaborateurs (et de leurs dirigeants) ? Et quel rôle revient aux responsables des ressources humaines ?

S’appuyant sur un cadre de référence scientifique et de nombreux exemples tirés de la pratique (Eva a interrogé plus de 70 cadres, responsables RH et employés dans le cadre de ses recherches), elle présente à Corporate Wellbeing le meilleur des deux mondes.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!