Redactie
HR-dienstverlener Securex stelde de resultaten voor van de eerste mobiliteitsindex, een instrument dat bedrijven moet helpen inschatten hoe duurzaam hun mobiliteitsaanpak is. Belgische bedrijven halen daarin een gemiddelde score van 3,7, waarbij 10 staat voor het behalen van de doelstellingen. Bedrijven in Brussel scoren het best (5,1), gevolgd door Vlaamse (3,7) en Waalse bedrijven (3,2).
Securex ontwikkelde de mobiliteitsindex in 2024 samen met Vias, het kennisinstituut voor mobiliteit en verkeersveiligheid, en met ondersteuning van de FOD Mobiliteit. De mobiliteitsindex is een gemakkelijk hanteerbaar instrument voor bedrijven dat in één cijfer samenvat hoe ver ze nog afstaan van de regionale mobiliteitsdoelstellingen. Op basis van de gegevens heeft Securex voor het eerst de gedetailleerde berekening gemaakt voor 19.626 bedrijven in ons land.
Kloof
De gemiddelde indexscore van bedrijven in België bedraagt 3,7. Vlaamse bedrijven bevinden zich rond het gemiddelde (3,7), terwijl Brusselse bedrijven een pak hoger scoren met 5,1. Waalse bedrijven klokken af op een gemiddelde score van 3,2: zij staan momenteel dus nog het verst van het behalen van de regionale doelstellingen voor duurzame mobiliteit.
3 op de 4 Belgische bedrijven (76 procent) scoren momenteel minder dan 5. In Vlaanderen gaat het om 76 procent en in Wallonië behalen meer dan 82 procent van de bedrijven een score onder 5. Brussel doet het beter, maar ook daar behaalt meer dan de helft van de bedrijven (58 procent) minder dan 5.
Toch zouden de regionale doelstellingen een haalbare kaart kunnen zijn. Vandaag behaalt 1 bedrijf op de 8 in België een score van 10 of hoger. Maar om de transitie naar duurzame mobiliteit te versnellen zullen structurele maatregelen nodig zijn om de bedrijven te ondersteunen, stelt het rappport.
“Om hun score te verbeteren, kunnen bedrijven inzetten op elektrificatie, de overstap maken naar duurzame vervoersmiddelen (modal shift), of het aantal verplaatsingen verminderen. Deze drie pijlers zijn evenwaardig en aanpasbaar aan de specifieke context van elk bedrijf”, legt Sien Van Overloop, Research Associate bij Securex, uit. “Overheidsinvesteringen in gepaste infrastructuur zijn echter een absolute voorwaarde voor succes: bedrijven kunnen dit niet alleen.”
“Overheidsinvesteringen in gepaste infrastructuur zijn echter een absolute voorwaarde voor succes: bedrijven kunnen dit niet alleen.”
Algemeen scoren bedrijven in en rond gebieden met een hoge urbanisatiegraad beter: In Vlaanderen zien bijvoorbeeld hogere scores voor Oostende (5,8), Gent (5,5) en Antwerpen (5,4). In Wallonië zijn de koplopers Namen (4,4) en Verviers (4,3). De hoogste scores zijn in Brussel te vinden: Sint-Gillis haalt de allerhoogste score (6,4), gevolgd door Etterbeek (6,2) en Brussel Centrum (5,8). De hogere scores zijn voornamelijk te verklaren door betere infrastructuur die in deze gebieden aanwezig is (fietsinfrastructuur en/of dichtheid van openbaar vervoernetwerk).
Infrastructuur
De verschillen tussen de regio’s benadrukken het belang van investeringen in de juiste infrastructuur. Fietsgebruik, openbaar vervoer en de vergroening van het wagenpark blijven de belangrijkste werkpunten.
De toegankelijkheid en densiteit van het openbaar vervoernetwerk in Brussel vertaalt zich in een groot gebruik ervan: bijna een kwart (23,4 procent) van de verplaatsingen in een gemiddeld bedrijf in Brussel gebeurt met het openbaar vervoer. In Vlaamse en Waalse bedrijven ligt dat gemiddelde veel lager: respectievelijk 2,8 en 2,5 procent.
Vlaanderen springt er dan weer positief uit op het vlak van fietsen: in een doorsnee Vlaams bedrijf gebeurt 10,0 procent van de woon-werkverplaatsingen met de fiets, meer dan dubbel zoveel als in Brussel (4,1 procent) en bijna 7 keer zoveel als in Wallonië (1,5 procent).
De vergroening van het wagenpark blijft een uitdaging voor alle regio’s. Hoewel er steeds meer elektrische bedrijfswagens worden aangeschaft, blijft het aandeel verplaatsingen met verbrandingsmotoren hoog. In een doorsnee Belgisch bedrijf gebeurt 13,9 procent van het woon-werkverkeer met een bedrijfswagen. 62,6 procent van die verplaatsingen gebeuren nog steeds op een verbrandingsmotor, tegenover 13,3 procent die met volledig elektrische wagens gebeuren en 24,1 procent met hybride wagens.
Geïntegreerde aanpak
“Duurzame mobiliteit is geen kwestie van één enkele oplossing, maar van een evenwichtige combinatie van initiatieven”, zegt Sien Van Overloop. “De score van een bedrijf op duurzame mobiliteit is sterk afhankelijk van de regio waarin het opereert. Net daarin zit de sterkte van deze index, die verschillende pijlers in kaart brengt. In de ene regio zal het makkelijker zijn om als bedrijf bepaalde veranderingen door te voeren, omdat er bijvoorbeeld een sterk openbaar vervoersnet aanwezig is, terwijl het in andere regio’s sneller verbetering kan komen door in te zetten op vermindering van verplaatsingen.”
Woon-werkverkeer heeft een grote impact op zowel milieu als verkeersveiligheid”, benadrukt Annelies Develtere, onderzoeksmanager bij Vias Institute. “Om een concrete modal shift te realiseren moeten we duurzame alternatieven aantrekkelijker maken, en daarvoor zijn gerichte investeringen in de juiste infrastructuur noodzakelijk. Recent onderzoek naar fiets- en voetgangersverplaatsingen wijst op enkele aandachtspunten: de opkomst van elektrisch fietsen met een grote diversiteit aan types, het lage veiligheidsgevoel van actieve weggebruikers in het verkeer en het cruciale belang van veilige infrastructuur, zeker bij hoge snelheden, kruispunten en oversteekplaatsen.”
LEES MEER OP HRSQUARE.BE
- Terug van weggeweest: de proefperiode
- Annelies Daenen wordt nieuwe Directeur HR & Communicatie bij Imelda vzw
- Prof. Wouter Vleugels: “Culturele fit is niet het probleem, wel hoe je ermee omgaat”
- Tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen onder de loep: rechtbank kijkt naar de cijfers
- AI maakt sollicitatiebrieven beter, maar matching moeilijker