Bijna 1 op 2 Belgen kampt met hoge stress bij terugkeer van zomerverlof

Organisatie
Redactie

Zomervakantie hoort een periode van ontspanning te zijn – een kans om echt los te koppelen, op te laden en met frisse moed opnieuw aan de slag te gaan. Toch blijkt uit recent onderzoek van HR-specialist Robert Walters bij Belgische professionals dat de terugkeer naar het werk voor velen gepaard gaat met stress, angstgevoelens en zelfs schuld. En dat heeft gevolgen, zowel voor het welzijn van werknemers als voor de productiviteit op de werkvloer.

Uit de bevraging blijkt dat bijna de helft van de Belgische professionals (47 procent) zich gestresseerd of zenuwachtig voelt bij de gedachte aan terugkeren naar het werk na een zomervakantie. 15 procent geeft zelfs aan zich “zeer angstig” te voelen.  

Özlem Simsek, managing director bij Robert Walters, merkt op: “Jaarlijks verlof is bedoeld om professionals een adempauze te geven en een kans om te resetten – het zou niet mogen leiden tot meer stress dan voordat ze op vakantie gingen.” 

“Jaarlijks verlof is bedoeld om professionals een adempauze te geven en een kans om te resetten – het zou niet mogen leiden tot meer stress dan voordat ze op vakantie gingen.”
Özlem Simsek

De grote boosdoener: inbox-stress

De grootste stressfactor voor Belgische werknemers bij of na terugkeer van vakantie is zonder twijfel de overvolle inbox: 45 procent geeft dit aan als hun grootste bron van spanning. Andere belangrijke stressoren zijn het missen van belangrijke updates (23 procent), problemen met overdracht of achterstallig werk (18 procent) en de angst om achter te lopen (15 procent).

De stress is dermate aanwezig dat veel professionals toegeven blustactieken toe te passen op verlof: 65 procent van de respondenten checkt tijdens hun jaarlijkse verlof hun werkmails om de achterstand bij terugkeer te beperken of om urgente zaken in de gaten te houden.  

“Dankzij moderne tools zijn we vandaag de dag overal en altijd bereikbaar, wat flexibiliteit en vrijheid biedt. Maar die constante connectiviteit zorgt er ook voor dat veel professionals zelfs tijdens hun vakantie druk voelen om regelmatig hun werk op te volgen” aldus Simsek. 

Schuldgevoel

Professionals beperken hun vakantiestress niet alleen door hun mailbox te blijven checken – ze stellen hun verlof zelfs regelmatig uit. Maar liefst 56 procent geeft aan vaak of geregeld vakantiedagen uit te stellen door schuldgevoelens of aanhoudende werkdruk. 

“Wanneer medewerkers zich schuldig voelen over het nemen van verlof, kan dat wijzen op een probleem in de bedrijfscultuur”, waarschuwt Özlem Simsek. “Leidinggevenden moeten hun teamleden duidelijk maken dat rust nemen geen teken van zwakte is, maar een voorwaarde voor duurzame prestaties.” 

Collectieve sluiting: oplossing of net meer stress?

Collectief zomerverlof, in bepaalde sectoren zoals de bouw en de maakindustrie al jaren een vaste praktijk, zou een oplossing kunnen bieden voor de post-vakantiestress: iedereen gaat tegelijk met vakantie, wat helpt om het gevoel van achterstand of ‘FOMO’ (Fear of Missing Out) te vermijden. 

Bij Belgische professionals blijft het enthousiasme daarvoor echter beperkt: slechts 16 procent is een sterke voorstander van het idee van een collectieve sluiting, terwijl 55 procent voorkeur geeft aan persoonlijke flexibiliteit en het recht om zelf te bepalen wanneer men vakantie neemt. 

Opvallend: 57 procent van de Belgische professionals geeft wél aan dat het makkelijker is om te ontspannen als ook de rest van het team met verlof is. Toch blijkt dat in de praktijk niet voldoende om een stuk vrijheid in te ruilen voor collectieve sluitingen. 

Europees fenomeen

België is zeker niet het enige land waar vakantiestress speelt, maar er zijn interessante verschillen. In Zwitserland ligt de post-vakantiestress nog hoger: 53 procent voelt zich angstig of gestresseerd bij terugkeer, waarvan maar liefst 29 procent zeer angstig. Zwitserse werknemers checken iets vaker hun mail op vakantie (66 procent). Ook schuldgevoel speelt daar sterker: 71 procent vermijdt soms verlof door werkdruk. 

Ook in Spanje en Frankrijk zijn de stressniveaus een stuk hoger dan in België, met respectievelijk 63 procent en 64 procent die zich zenuwachtig voelen na vakantie. Opvallend is dat collectieve zomersluitingen in Frankrijk wel populair zijn: 60 procent zegt er beter door te kunnen ontspannen, tegenover slechts 20 procent in Spanje. 

In het Verenigd Koninkrijk zijn de cijfers het extreemst: 78 procent voelt zich angstig en gestresseerd bij terugkeer na vakantie. Meer dan de helft checkt regelmatig werkmails tijdens verlof. 

De juiste cultuur

De resultaten van het onderzoek tonen aan dat vakantie lang niet altijd gelijk staat aan echte rust. Inboxstress, continue bereikbaarheid en het ontbreken van duidelijke overdracht zorgen ervoor dat veel werknemers hun vakantie niet ten volle benutten, of zelfs twijfelen om ze op te nemen. 

“Er is echter geen one-size-fits-all oplossing”, zegt Özlem Simsek. “Wat veel belangrijker is, is het creëren van een werkcultuur waarin loskoppelen écht wordt aangemoedigd – ongeacht of er collectief of individueel verlof wordt genomen.”

LEES MEER OP HRSQUARE.BE

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!