Burn-out is een maatschappelijk probleem

“De oorzaak is een maatschappelijk probleem, en niet dat van de werkplek in de eerste plaats”, klinkt het bij de organisaties. “Als de ‘work-life balance’ een invloed heeft op het psychisch welbevinden van de mens, dienen we de ‘life-factor’ even kritisch te bekijken als de ‘work factor’.” De werkgevers wijzen op de vele keuzemogelijkheden en de hyperconnectiviteit, die leiden tot veel prikkels en stress. En bedrijven zijn hiervan net zoveel slachtoffer als andere actoren in de maatschappij. In het bedrijfsleven is er nu al veel aandacht voor burn-out, maar de werkgever kan het probleem niet alleen oplossen, klinkt het.

Volgens de werkgeversorganisaties zitten we in een overgangsperiode, waarin we moeten leren omgaan met de vele prikkels. “Hoe we dat moeten doen, is niet zo evident, maar er bestaat geen unieke oplossing voor. Sommige bedrijven hebben hun beleid over bereikbaarheid intussen aangepast. Sommige bedrijven maken het zelfs onmogelijk om thuis e-mails te checken.”

De werkgevers benadrukken ook de inspanningen die zij reeds doen, zoals ook uit het onderzoek van Securex van vorige week was gebleken: bijna de helft van de grote en een kwart van de kleine organisaties voert een burn-out-beleid. Die bedrijven slagen er ook in om het aantal gevallen te verminderen. “Maar het bedrijfsleven kan dat dus niet alleen”, onderstrepen de werkgevers. “Misschien moeten we temporiseren als samenleving, en weer meer de stilte en rust koesteren.”

Bron: De Standaard (standaard.be)


Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!