Neen, discriminatie is nog van de werkvloer verdwenen: maar liefst een kwart van de werkende Belgen kreeg in zijn of haar carrière immers al te maken met discriminatie. Bij de werkzoekenden ligt dat cijfer nog hoger: van hen kreeg één op de drie geen eerlijke kans tijdens een sollicitatie. Opvallend: het is voornamelijk de leeftijd van de sollicitant die aanleiding geeft tot discriminatie.
Men zou kunnen denken dat de krapte op de arbeidsmarkt maakt dat bedrijven élk talent met open armen ontvangen. Toch blijkt er op onze arbeidsmarkt nog discriminatie aanwezig, zo toont onderzoek van Acerta en Stepstone bij 2.500 werkende Belgen en meer dan 500 werkzoekenden.
Bijna één derde van de werkzoekenden (31,9 procent) geeft aan dat ze bij een sollicitatie al te maken kregen met discriminatie. Ook bij de werkende Belgen ligt dat cijfer hoog: één op de vier (24,2 procent) kreeg tijdens een sollicitatie geen eerlijke kans door een of andere vorm van discriminatie.
Leeftijd
Niet de afkomst of het geslacht blijken de grootste discriminerende factoren, wel de leeftijd. Bij de werkzoekenden ging het in 72,4 procent van de gevallen over discriminatie op basis van leeftijd. Bij wie werkt was dat bij 35,3 procent het geval. Ook discriminatie op basis van fysieke beperkingen komt vaak voor (13 procent), blijkt uit de cijfers.
“Er doen heel wat clichĂ©s de ronde over ‘oudere’ werknemers: ze zijn te duur, ze willen minder bijleren, ze zijn niet meer te coachen, ze zijn vaker ziek of fysiek niet sterk genoeg meer, ze willen niet lang meer werken…”, zo stelt Sabine Goossens (Acerta Consult) vast. “Nochtans bewijst de praktijk vaak het tegendeel. Het loon van oudere werknemers zal door de anciĂ«nniteit meestal hoger liggen dan bij jongeren, maar daartegenover staat wel dat oudere werknemers meer maturiteit en ervaring naar de werkvloer brengen. Naast hun bekwaamheid, hebben ze vaak nog veel goesting om te werken en moeten ze minder rekening houden met jonge kinderen. In een krappe arbeidsmarkt maken werkgevers die oudere werknemers geen kansen willen geven het extra moeilijk voor zichzelf om vacatures ingevuld te krijgen.”
Werkplek soms geen veilige haven
Nog enkele opvallende vaststellingen uit het onderzoek: een kwart van de werkenden heeft niet het gevoel zichzelf te kunnen zijn op de werkvloer (24,1 procent). Ook een kwart (25,2 procent) geeft aan dat ze zich bij hun leidinggevende niet op hun gemak voelen. Nog een kwart (23,7 procent) meent bij de werkgever geen kanaal te hebben waar hij/zij in vertrouwen terechtkan mocht dat nodig zijn. Tot slot meent ook een kwart (25,2 procent) niet dezelfde kansen te krijgen als collega’s in een gelijkaardige functie.
LEES MEER OP HRSQUARE.BE
- De contractuele verhouding tussen de managementvennootschap en de vzw in het licht van de RSZ-wetgeving (Cass. 19 mei 2025)
- In een snel veranderende wereld moeten we ons baseren op feiten
- Inkomenskloof tussen mannelijke en vrouwelijke zelfstandigen met bijna een derde afgenomen op 20 jaar tijd
- HR en innovatie: op zoek naar balansÂ
- Slechts 16 procent kijkt gemotiveerd uit naar maandagochtend