Eén op de zes leerkrachten onderbreekt loopbaan

ArbeidsmarktArbeidsrechtFlexibiliteitLoopbaan
Elk jaar maken 26.500 van de 160.000 personen die een baan hebben in het onderwijs (16,5 procent of één op de zes), gebruik van één van de zeventien vormen van voltijdse of deeltijdse loopbaanonderbreking.

Sommigen gebruiken die voor korte periodes (zoals palliatief verlof), anderen voor één jaar of meerdere jaren. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Onderwijs die de Corelio-kranten (De Standaard, Het Nieuwsblad) konden inkijken. De cijfers slaan enkel op personen die rechtstreeks betaald worden door het ministerie van Onderwijs.

In drie op de vier gevallen gaat het om deeltijdse onderbreking van de loopbaan. De traditionele voltijdse loopbaanonderbreking komt maar op de achtste plaats met bijna 1500 gevallen.

De vier meest gebruikte formules zijn: deeltijdse loopbaanonderbreking, verlof voor verminderde prestaties om sociale of familiale redenen, gedeeltelijke loopbaanonderbreking voor 50-plussers en afwezigheid voor verminderde prestaties om persoonlijke aangelegenheden.

De meerderheid van de 17 formules richt zich ofwel op ‘het verzoenen van arbeid en gezin’ ofwel op 50-plussers. Palliatief verlof en vergelijkbare formules worden niet zoveel gebruikt.

Op drie schooljaren (2006-2009) is het totale aantal loopbaanonderbrekers nog met 10 procent gegroeid.

De loopbaanonderbreking bestaat in even sterke mate in de ambtenarij en in de gezondheids- en welzijnssectoren en in mindere mate ook in de privésector. Maar nergens worden ze zoveel gebruikt als in het onderwijs, althans door de vastbenoemden.

Bron: De Standaard

Manager HR BP

Meat & More

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!