Forfaitaire kostenvergoedingen: doorn in het oog van RSZ

ArbeidsrechtLoonPayroll
Dit was ook de discussie in een recente zaak. Een werkgever betaalde bepaalde werknemers – degene met een bedrijfswagen – een forfaitaire kostenvergoeding ‘garage en wassen’ van 78,52 euro. Hij kreeg het bezoek van de sociale inspectie, die meende dat deze vergoeding in werkelijkheid een verdoken loon uitmaakte. Volgens de sociale inspectie was de vergoeding te hoog en moeten dergelijke kosten worden terugbetaald op reële basis en niet door middel van een forfaitaire kostenvergoeding.
De werkgever betwistte het standpunt van de sociale inspectie en uiteindelijk werd de zaak beslecht door de arbeidsrechtbank te Antwerpen.

‘Medewerkingsplicht’

De arbeidsrechtbank oordeelde in het voordeel van de werkgever en bevestigde daarbij de recente tendensen in deze problematiek. De arbeidsrechtbank stelde dat de RSZ de bewijslast draagt en dat van de werkgever enkel wordt verwacht dat hij zijn forfaitair systeem transparant en aannemelijk maakt. Concrete stavingsstukken dienen daarbij niet voorgelegd te worden.
Slaagt de werkgever in deze ‘medewerkingsplicht’, dan ligt de bal volledig in het kamp van de RSZ. Deze zal moeten aantonen dat er sprake is van een ‘verdoken loon’ en dat de betwiste bedragen geen terugbetaling van onkosten zijn.

‘In alle redelijkheid’

In casu bevestigde de rechtbank dat de werkgever het systeem van de forfaitaire kostenvergoeding voldoende duidelijk maakte en dat het systeem in alle redelijkheid aanvaardbaar is. De RSZ slaagt er daarentegen niet in om aan haar bewijslast tegemoet te komen.
Opmerkelijk is bovendien dat de vergoedingen die door de werkgever werden toegekend op maandbasis, vrij hoog lagen: 50 euro voor de stalling van de wagen, 20 euro voor de carwash en 8,25 euro voor allerlei andere kosten (zoals binnenonderhoud).

Arbeidsrechtbank Antwerpen, 30 maart 2009, A.R. 06/399890/A

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!