Getuigenverklaring van werknemer: doorstaat dit de toets van objectiviteit?

In enkele recente vonnissen zijn daarover interessante beschouwingen terug te vinden. Zo oordeelde de arbeidsrechtbank van Gent in haar vonnis van 20 mei 2019 dat, hoewel de verklaring van een werknemer van de werkgever in kwestie met de nodige omzichtigheid moet worden benaderd, de objectiviteit van deze persoon niet in twijfel kan worden getrokken louter op basis van zijn tewerkstelling bij de werkgever en de bijhorende band van ondergeschiktheid.

Daarbij stelde zij dat er geen enkele wettelijke bepaling is die een verbod oplegt aan een personeelslid om te getuigen in een zaak van zijn werkgever. Dit verbieden zou neerkomen op een verbod van het bewijs met getuigen. Bovendien zijn de werknemers vaak het best op de hoogte van het reilen en zeilen op de werkvloer.
Daarnaast oordeelde rechtbank dat er slechts sprake kan zijn van eventuele partijdigheid indien het moreel belang dat een getuige kan hebben bij de uitkomst van een proces krachtig genoeg is.

Hoewel de rechter in deze zaak geenszins twijfelde aan de geloofwaardigheid van de werknemer, werd er met de verklaring slechts gedeeltelijk rekening gehouden. De rechter meende immers dat bij een van de uitspraken het aan de nodige nuance en omkadering ontbrak.

De Nederlandstalige arbeidsrechtbank van Brussel nam reeds eerder dit standpunt in. Zo stelde zij in haar vonnis van 18 december 2018 dat het loutere feit dat de getuigen werknemer en directielid zijn, er niet toe leidt dat de rechtbank geen rekening mag houden met hun verklaringen, maar dat dit wel een element kan zijn dat de rechtbank tot voorzichtigheid aanmaant.

Uiteraard mag dit geen afbreuk doen aan de beoordeling van de feitenrechter over de bewijswaarde van een getuigenis. De feitenrechter is nog steeds vrij om de geloofwaardigheid van een getuige, werknemer of niet, te beoordelen en er zijn oordeel op te steunen.

In dit geval stelde de rechtbank vast dat elke getuige in zijn verklaring eigen accenten heeft gelegd en getuigt over eigen ervaringen, waaruit nergens afgeleid kan worden dat de werkgever de pen zelf heeft vastgehouden of de werknemers onder druk heeft gezet om bepaalde voor haar voordelige getuigenissen op papier te zetten. Daarnaast constateerde zij dat de verschillende getuigenverklaringen met elkaar overeenstemden, elkaar aanvulden en versterkten.

Algemeen kan dus aangenomen worden dat de rechtspraak getuigenverklaringen van werknemers als voldoende geloofwaardig beschouwt, uiteraard mits het doorstaan van een iets zwaardere toets. Indien er geen sprake is van enige vorm van partijdigheid, de verklaringen voldoende duidelijk en nauwkeurig geformuleerd zijn en overeenstemmen met eventuele andere verklaringen, zal er geenszins twijfel bestaan omtrent de objectiviteit.

Nederlandstalige arbrb. Brussel 18 december 2018, 18/106/A, onuitg. en arbrb. Gent, afd. Gent, 20 mei 2019, 18/543/A, onuitg.
Camille Verplaetse, Claeys & Engels

Showing Slide 1 of 2

Account Manager

KoWala Productions

Senior Accountant

KoWala Productions
Showing Slide 1 of 3

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Keynote

Eva Geluk

Antwerp Management School

La professeure Eva Geluk est titulaire de la chaire « Mental Health at Work » à l’Antwerp Management School. Elle est une experte très sollicitée dans les domaines du bien-être, de la prévention du burn-out et de la réintégration après une absence de longue durée.

Dans cette intervention, elle aborde en détail le bien-être mental et le rôle souvent négligé des dirigeants dans ce domaine. Comment veiller à ce que les collaborateurs se sentent bien dans leur peau ? Quelles sont les bonnes et les mauvaises pratiques qui renforcent ou, au contraire, sapent le bien-être mental des collaborateurs (et de leurs dirigeants) ? Et quel rôle revient aux responsables des ressources humaines ?

S’appuyant sur un cadre de référence scientifique et de nombreux exemples tirés de la pratique (Eva a interrogé plus de 70 cadres, responsables RH et employés dans le cadre de ses recherches), elle présente à Corporate Wellbeing le meilleur des deux mondes.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!