Gezocht en gevonden: twaalf gezworenen

Arbeidsrecht

Welke verplichtingen heeft u als werkgever? Hoe lang moet u de werknemer vergoeden? Indien een werknemer opgeroepen wordt om te verschijnen in een jury, moet u als werkgever gedurende de eerste vijf dagen afwezigheid het loon verder doorbetalen.

Wat als het proces langer duurt? In dat geval heeft u als werkgever de keuze: ofwel betaalt u het loon niet verder door, ofwel beslist u om toch verder uit te betalen.
In het eerste geval worden de dagen afwezigheid beschouwd als gerechtvaardigde dagen afwezigheid zonder loon.

Indien u vanaf de zesde afwezigheidsdag toch vrijwillig verder zou betalen, heeft u recht op een terugbetaling door het Hof van Assisen. U ontvangt dan een vergoeding gelijk aan de dagelijkse brutobezoldiging, vermeerderd met de werkgeversbijdragen die aan de instellingen van de sociale zekerheid worden gestort, alsook met de vakantiegelden en de eindejaarspremie die erop betrekking hebben. Bovenwettelijke betalingen worden niet in aanmerking genomen.

De aanvraag tot terugbetaling moet u richten tot de voorzitter van het Assisenhof. Voor de praktische regeling van de terugbetaling verdient het aanbeveling om even contact op te nemen met de griffie van het Hof.

De dagelijkse vergoeding stemt overeen met acht maal het bruto-uurloon of een twintigste van het maandsalaris, al naargelang de bezoldiging die de werkgever uitkeert in uurloon of maandloon wordt uitgedrukt.

Die bepaling is niet van toepassing op personen die een wedde of vergoeding ontvangen van de federale overheid, een gemeenschap, een gewest, een provincie, een gemeente of van een openbare dienst die er van afhangt.

Een verzoek tot terugbetaling verhindert niet dat de betrokken werknemer (ook) aanspraak maakt op de vergoeding voor leden van een assisenjury. Voor iedere dag dat de werknemer zetelt als jurylid, krijgt een vergoeding van het Hof van Assisen. Vanaf 1 januari 2005 bedraagt deze vergoeding 35,96 euro per dag. Plaatsvervangende gezworenen ontvangen die vergoeding voor de dagen dat ze de debatten hebben bijgewoond.

Deze bedragen kunnen worden gecumuleerd met het loon voor klein verlet dat de werknemer ontvangt van de werkgever.

Gezworenen die geen zitting houden, ontvangen een dagvergoeding van 8,87 euro. Deze vergoeding wordt uitbetaald aan het loket van de Dienst Gerechtskosten van de Rechtbank van Eerste Aanleg, onmiddellijk na de samenstelling van de jury.

De reisvergoeding voor alle gezworenen bedraagt 0,3686 euro per kilometer en de afstand wordt berekend volgens het boek van de wettelijke afstanden.

Katia Deknop

Acerta Legal Consult

[email protected]

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!