Wilt u meer weten over de juridische achtergrond hieromtrent kan u het vorige deel lezen: “De wet heeft één groot manco: ze omschrijft nergens wat ‘deconnectie’ precies is”
Tekst Jeroen Verelst
Colruyt Group had geen wet nodig om het recht op deconnectie te verankeren in de bedrijfsorganisatie én de bedrijfscultuur. “Het recht op deconnectie is nooit een issue voor ons geweest”, verduidelijkt Wim Mertens, directeur Sociale Relaties. “Het idee dat je niet wordt lastiggevallen wanneer je niet aan het werk bent, zit al jarenlang ingebakken in onze cultuur.”

“Het principe dat je niet meer wordt lastiggevallen als je niet meer aan het werk bent, is sterk ingeburgerd geraakt in onze bedrijfscultuur. We zijn ondertussen geëvolueerd naar een systeem van flexibel en outputgericht werken voor de meeste medewerkers van de centrale diensten, maar die waarden zijn wel gebleven.”
Colruyt Group zorgt er al lang voor dat de balans tussen werk en privé netjes in evenwicht blijft, legt Mertens uit. “Vroeger hadden we bij Colruyt een systeem van ‘gewerkte tijd’ en ‘eigen tijd’, het zogenaamde loopbaansparen. Wanneer je incheckte met je badge bij de start van de werkdag begon de gewerkte tijd en ging de teller lopen, de ‘prestatiemeter’ noemen we dat hier. Wanneer je weer uitcheckte, eindigde je gewerkte tijd en begon je eigen tijd. De teller stopte en je uren voor die dag werden geregistreerd. Zo kon je meeruren opsparen. Dat systeem hield in dat het uitdrukkelijk niét de bedoeling was dat je tijdens je eigen tijd nog gestoord zou worden met werkgerelateerde dingen.”
“De medewerkers in onze winkels, logistiek en productie gebruiken dat systeem van gewerkte tijd en eigen tijd vandaag nog altijd. Voor de medewerkers van de centrale diensten hebben we het een tijd terug stopgezet. Sinds de coronacrisis werkt iedereen vaker thuis. Met de opmars van hybride werk was zo’n systeem moeilijker vol te houden.”
“Maar door jarenlang op die manier te werken, met een heel duidelijke scheidingslijn tussen gewerkte tijd en eigen tijd, is het principe dat je niet meer wordt lastiggevallen als je niet meer aan het werk bent sterk ingeburgerd geraakt. Het recht op deconnectie is echt ingebed in de bedrijfscultuur van Colruyt Group, al een hele tijd voor het in een wet werd gegoten. We zijn ondertussen geëvolueerd naar een systeem van flexibel en outputgericht werken voor de meeste medewerkers van de centrale diensten, maar die waarden zijn wel gebleven. Zo zijn onze mails bijvoorbeeld niet verbonden met onze smartphones.”
Heldere, ondubbelzinnige afspraken
Toen Covid-19 losbrak, was thuiswerk volgens Mertens relatief nieuw voor Colruyt Group. “We hebben die lijn tussen werk en privé meteen heel goed bewaakt. We hebben ervoor gezorgd dat alle medewerkers hun bereikbaarheid of onbereikbaarheid op een transparante manier duidelijk konden maken aan hun collega’s. Er zijn uniforme afspraken om die (on)bereikbaarheid aan te duiden in je gedeelde agenda. We hebben een kader rond telewerk dat iedereen bij Colruyt Group online kan consulteren.”
Bij Colruyt Group hebben we ons altijd georganiseerd om een goede werk-privé balans te creëren. Die is cruciaal om gezond, duurzaam en met plezier te blijven werken.
“Die formele afspraken gaan hand in hand met een sterke cultuur rond het respecteren van de balans tussen werk en privé. Het is door de jaren heen echt een gewoonte geworden om mensen niet te storen als ze niet aan het werk zijn. Maakt niet uit of het nu ’s avonds, in het weekend of in hun vakantie is. Uiteraard hebben we ook wachtdiensten, om buiten de gewone kantooruren pakweg IT-storingen of persvragen op te vangen. Maar die zijn dan altijd duidelijk afgesproken.”
“Bij Colruyt Group hebben we ons altijd georganiseerd om een goede werk-privébalans te creëren voor alle medewerkers. We zijn ervan overtuigd dat die balans cruciaal is om gezond, duurzaam en met plezier te blijven werken. Daarom maken we er ook heldere, ondubbelzinnige afspraken over in onze verschillende afdelingen.”
Deconnecteren tijdens de werkuren
Het recht op deconnectie beperkt zich bij Colruyt trouwens niet tot avonden, weekenden en vakanties, legt Mertens uit. “We zorgen er ook voor dat medewerkers die dat wensen en er nood aan hebben ook tijdens de werkdag tot rust kunnen komen. Ze kunnen – uiteraard volledig vrijwillig – meedoen aan yoga- en mindfulness-sessies… Onze hoofdkantoren hebben ook stilteruimtes waar alle medewerkers even kunnen uitblazen en hun hoofd even leeg kunnen maken tijdens een powernapje.”
We zorgen er ook voor dat medewerkers die dat wensen en er nood aan hebben tijdens de werkdag ook tot rust kunnen komen.
“Het kan toch niet de bedoeling zijn dat we pas na onze werkdag kunnen deconnecteren? Als je dat tijdens je werkdag af en toe wat energie kan bijtanken, dan ga je toch creatiever en productiever zijn. Thuis deconnecteren, op het werk altijd ‘aan’ staan, zo zwart-wit is het niet.”