Toch pleit Springer niet voor autoritaire regimes. Je hebt immers geen marionetten of louter volgers nodig, wel mensen die meedenken bij het ontwerpen en ontwikkelen van de werkprocessen. Eens die processen en producten op punt staan, is het echter zaak om ze perfect te doen draaien. Daarvoor is dan weer de discipline nodig.
Regels worden dus in overleg ontwikkeld. Alles wordt afgesproken, maar dat betekent niet dat er vrijheid-blijheid kan heersen. Springer: “Vandaag worden de regels met de medewerkers samen ontwikkeld. Alleen zij weten tot in de fijnste details hoe processen functioneren. Maar het liberale beleidsmodel van de voorbije dertig jaar, waarbij men alles zomaar op zijn beloop liet en er gehoopt werd dat de medewerkers er het beste van zouden maken, functioneert in de huidige economische omgeving niet meer.”
Overleg blijft dus belangrijk, maar ook normen en waarden moeten vooropgesteld en afgedwongen kunnen worden. “Men moet het medewerkers duidelijk maken dat de normen van het ondernemingsbeleid cruciaal zijn.” Hij voegt eraan toe dat ook medewerkers doorgaans wel orde en duidelijkheid willen.
Controle mag dus, moet zelfs én is belangrijker dan vertrouwen. Voor leidinggevenden vergt dat wel zelfdiscipline. Zij moeten immers niet alleen controlerend optreden, maar ook zelf het voorbeeld kunnen geven.
(1) Het boek: ‘Survival of the Fittest – So verbessern Spitzenunternehmen mit Lean Management gleichzeitig ihre Prozesse und ihre Führungskultur’ (Finanzbuch Verlag, 326 blz., oktober 2009).
Bron: Express.be, Manager Magazin