HR-congres Lanzarote, 2-6 april: Jan Van Acoleyen (Alcatel) over HR als business partner bij herstructurering

HerstructureringOrganisatie

Als er een prijs zou bestaan voor de “strafste afslanker”, zou Alcatel wereldwijd en in ons land een geduchte kanshebber zijn. In september 2002 werd bekend dat bij Alcatel Bell in België meer dan 1000 van de 3500 banen moesten sneuvelen. De fabriek in Gent ging eind vorig jaar dicht (-185). De fabriek in Geel onderging een zware operatie (-248). In de Antwerpse vestigingen werd ook gesabeld (-600). Microelectronics (het vroegere Mietec, -1100) in Oudenaarde was al eerder verkocht en viel buiten deze oefening, evenals Hoboken dat begin dit jaar verkocht werd (-250). Halfweg 2001 werkten er nog bijna 7000 personen bij de Belgische Alcatel-vestigingen, van dat aantal schiet er ruim anderhalf jaar later nog slechts een derde over.
Het wereldwijde plan van voorzitter Serge Tchuruk, dat hij al in 2001 verklapte, zit dus mooi op schema. Eind 2003 mag de groep nog 60.000 werknemers tellen en een minimaal aantal fabrieken. Eind 1998 werkte er nog 120.000 man bij Alcatel. De gigantische personeelsvermindering heeft weliswaar gedeeltelijk te maken met de barre tijden, maar is toch vooral toe te schrijven aan een strategische keuze.

Welke rol speelt HRM in zo’n operatie?

Jan Van Acoleyen (Alcatel): “De uitgangspunten en prioriteiten van HRM verschillen eigenlijk weinig al naargelang een organisatie zich in een groeifase of in een herstructurering bevindt. Je moet de korte termijn met de lange termijn verzoenen en de noden van de organisatie in overeenstemming brengen met individuele perspectieven, dit is zorgen voor de ontwikkeling en de toekomst van de medewerkers. Adviseren over verandering blijft ook een constante. Bovendien moet de basis – het sociaal overleg – goed functioneren ongeacht de omstandigheden. Ten slotte dienen het loonbeleid en de personeelsadministratie in orde te zijn, of je dit nu zelf doet dan wel uitbesteedt. De context mag dan verschillend zijn bij groeien of krimpen, dit verandert niet de basis van een goed personeelsbeleid.
Tijden van crisis of middelenschaarste zijn niettemin een goede test voor HR: daarin kan het echt laten zien welke zijn toegevoegde waarde is. In periodes van crisis zoeken mensen immers aangrijpingspunten en perspectief voor na de moeilijke periode. HRM moet ertoe bijdragen dat de herstructureringsprocessen fair verlopen en correct geënt zijn op wat de business nodig heeft, sparring partner spelen en waken over de lange termijn. Dit betekent herstructureren in termen van het ontwikkelen van competenties die ook later – bijvoorbeeld na het sluiten van een afdeling – nog nuttig blijven.”

Manager HR BP

Meat & More

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!