Inzetten op talenten

“Iedere medewerker zet zich elke dag ten volle in om de doelstellingen te realiseren”, zo omschrijft het Antwerps bestuursakkoord de algemene doelstelling van het personeelsbeleid. Deze doelstelling is opgedeeld in vier onderdelen. Een eerste is het personeel optimaal inzetten in functie van de klant. Het tweede actieplan verwijst naar hoe de stad zich als aantrekkelijke werkgever wil profileren, zowel op de interne als de externe arbeidsmarkt. Een derde actieplan is medewerkers stimuleren hun loopbaan in eigen handen te nemen. Het vierde verwijst naar de ambitie dat de medewerkers een weerspiegeling zijn van de Antwerpse beroepsactieve bevolking.

Strategische personeelsplanning

“Eén van de grote uitdagingen – en dat geldt voor alle lokale besturen – is meer te doen met minder. Met andere woorden: om te besparen zonder dat de dienstverlening aan de burger hierdoor inboet”, zegt Goele Haest, bedrijfsdirecteur personeelsmanagement van de stad Antwerpen. “Meer zelfs, via optimalisaties willen we de dienstverlening naar de burger nog verbeteren. Een mooi voorbeeld hiervan is dat het stadloket enkel nog op afspraak werkt en de uitbouw van het e-loket. Hierdoor hebben we minder loketmedewerkers nodig, maar is de dienstverlening verbeterd.”
Nog in het kader van de besparingen is in 2013 besloten het aantal voltijdse equivalenten met 1420 te verminderen op zes jaar tijd. Dat is nodig om de pensioenen te kunnen blijven betalen. “Het opzet was om dit zonder naakte ontslagen te doen, wat ook gelukt is. Daarom hebben we een systeem uitgewerkt dat toelaat per afdeling prognoses te maken over hoe het personeelsbestand zal evolueren. Daarbij houden we rekening met de natuurlijke uitstroom en wat de resultaten zijn van de verwachtte optimalisaties, wijzigingen in taken en verschuivingen in de organisatiestructuur. Zo krijgen we inzicht in waar welke functies er in overtal zijn en voor welke functies er een tekort aan mankracht is en we dus extern moeten aanwerven. Deze strategische oefening wordt elke zes maanden herhaald”, vertelt Haest.
Om naakte ontslagen te vermijden, heeft de stad maximaal ingezet op het flexibiliseren van de interne arbeidsmarkt. “Via loopbaanbegeleiding en heroriëntering begeleiden we medewerkers naar een nieuwe functie. Zo hebben we bijvoorbeeld alle medewerkers van de stopgezette stadsdrukkerij al dan niet met extra opleidingen kunnen herplaatsen binnen de organisatie. Omdat we elke zes maanden onze strategische personeelsplanning bijsturen, hebben we een duidelijk zicht op waar we met een overschot kampen en waar er gaten zijn. Hierdoor kunnen we medewerkers tijdig en gericht laten doorstromen.”

Talentenbank

Het loopbaancentrum is er niet enkel voor medewerkers die in een heroriënteringstraject terechtkomen omdat hun functie op termijn verdwijnt. Alle medewerkers worden aangemoedigd hun loopbaan in eigen handen te nemen. “Medewerkers kunnen zelf aangeven dat ze willen bewegen in de organisatie door zich in te schrijven in een mobiliteitspool. Ondertussen beschikken we voor alle niveaus over zo’n pool en hebben we dus een goed beeld van wie een andere wending wil geven aan zijn loopbaan. Nieuwe vacatures worden dan ook eerst via deze pool bekendgemaakt. Het vergt een mentaliteitswijziging bij medewerkers om te durven kenbaar maken dat ze willen bewegen. Maar die is er ondertussen wel. Ook met leidinggevenden zijn er afspraken gemaakt om interne bewegingen vlot te laten verlopen. Meestal lukt dat ook”, schetst Haest.

Wilt u het volledige artikel (van Hilde Vereecken met foto’s van onder meer Hendrik De Schrijver) lezen? Dat kan door lid te worden van HR Square. U ontvangt dan niet alleen het tijdschrift, maar hebt ook toegang tot de website met het hele archief én u geniet van stevige prijsreducties op tal van hoogst interessante evenementen, ook op de HR Square Seminaries, HR Square Masterclass en HR Square Conference. Hoe wordt u lid? Ga naar www.hrsquare.be of contacteer Nathalie Dierickx, [email protected], 0474 97 07 43.

Showing Slide 1 of 2

Account Manager

KoWala Productions

Senior Accountant

KoWala Productions
Showing Slide 1 of 3

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Keynote

Eva Geluk

Antwerp Management School

La professeure Eva Geluk est titulaire de la chaire « Mental Health at Work » à l’Antwerp Management School. Elle est une experte très sollicitée dans les domaines du bien-être, de la prévention du burn-out et de la réintégration après une absence de longue durée.

Dans cette intervention, elle aborde en détail le bien-être mental et le rôle souvent négligé des dirigeants dans ce domaine. Comment veiller à ce que les collaborateurs se sentent bien dans leur peau ? Quelles sont les bonnes et les mauvaises pratiques qui renforcent ou, au contraire, sapent le bien-être mental des collaborateurs (et de leurs dirigeants) ? Et quel rôle revient aux responsables des ressources humaines ?

S’appuyant sur un cadre de référence scientifique et de nombreux exemples tirés de la pratique (Eva a interrogé plus de 70 cadres, responsables RH et employés dans le cadre de ses recherches), elle présente à Corporate Wellbeing le meilleur des deux mondes.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!