Jobhoppen voor een beter pensioen

Extra-legale voordelenFlexibiliteitLoonLoonkostenLoopbaanOudere werknemersPayrollRetentie en verloopUitstroomVerzekeringen
Dit blijkt uit een studie van Aon Hewitt, die 378 aanvullende pensioenplannen onder de loep schoof bij 216 Belgische ondernemingen uit 14 verschillende sectoren, samen goed voor ruim 250.000 werknemers.

Zes op de tien werknemers bouwen via hun werkgever een aanvullend pensioen op. En dat is nodig, want een gemiddelde bediende verliest ongeveer 40 procent van zijn netto inkomen als hij op 65 jaar met pensioen gaat. Voor kaderleden loopt dat op tot 60 procent. Een gemiddeld aanvullend pensioen via de werkgever kan die terugval verkleinen tot 15 procent.

Maar het ene pensioenplan is het andere niet. Veel hangt af van het type pensioenplan, de vrijgevigheid van de werkgever én de mobiliteit op de arbeidsmarkt.

Twee types

Er bestaan twee types pensioenplannen in België: ‘vaste-bijdragenplannen’ en het ‘vaste-prestatieplannen’. In het eerste type plannen belooft de werkgever jaarlijks een bepaald bedrag te storten voor de opbouw van een pensioenkapitaal. In een vaste-prestatieplan belooft de werkgever hoe hoog dat pensioenkapitaal zal zijn, en dat in functie van de hoogte van het loon bij pensionering.

Een gemiddeld vaste-prestatieplan belooft een bediende 3,5 maal het jaarloon als pensioenkapitaal, maar het beste plan belooft ruim het dubbel en in het slechtste krijgt men maar één jaarloon.

In een gemiddeld vaste-bijdragenplan stort een werkgever voor een bediende 2,5 procent van het jaarloon voor de opbouw van een pensioenkapitaal. In het beste plan is dat 8 procent en in het slechtste nauwelijks 0,5 procent.

Werknemers dienen er ook rekening mee te houden dat heel wat werkgevers vragen dat de werknemer zelf ook een deel van de financiering van het pensioen op zich neemt. Gemiddeld wordt een bijdrage van 1 procent van het loon afgehouden, maar dit levert wel een belastingvoordeel van 30 à 40 procent op.

Jobhoppers

Een werknemer die van werkgever verandert, bestudeert best de impact hiervan op zijn huidig pensioenplan en zou zijn ook pensioenplannen in rekening moeten nemen wanneer hij de loonvoorwaarden vergelijkt.

Wisselt een werknemer tijdens zijn loopbaan van werkgever, dan doet hij dat best bij werkgevers die een vaste-bijdragenplan hebben, want dat heeft geen impact op de hoogte van zijn uiteindelijk pensioenkapitaal. Gemiddeld ontvangt een bediende bij pensionering uit een vaste-bijdragenplan een aanvullend pensioenkapitaal gelijk aan 2,5 keer het bruto jaarloon.

Blijft een werknemer zijn hele loopbaan trouw aan zijn werkgever, dan heeft hij baat bij een vaste-prestatieplan. Gemiddeld ontvangt een bediende bij pensionering uit een vaste-prestatieplan een gemiddeld aanvullend pensioenkapitaal gelijk aan 3,5 keer het bruto jaarloon, of dus ruim één jaarloon meer dan bij een vaste-bijdragenplan.

Wie toch een afwisselende loopbaan én een mooi pensioenkapitaal wil, wisselt best op jonge leeftijd af tussen werkgevers die een vaste-bijdragenplan hebben en eindigt vervolgens zijn carrière bij een werkgever die een vaste-prestatieplan aanbiedt. Die strategie kan werknemers nog een hoger pensioenkapitaal opleveren.

Manager HR BP

Meat & More

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!