Studenten werken minder tijdens de zomer (en meer in de lente)

studentenjob
Arbeidsmarkt

De veranderde vakantieplanning van het Franstalig onderwijs heeft een impact op de bezetting van de klassieke zomerjobs. Nationaal daalt het aantal studenten dat in de zomer werkt met twintig procent – vooral omdat Franstalige studenten meer uren presteren in februari en maart.

Sinds 2021 werken Franstalige studenten ieder jaar relatief minder in de maanden juli en augustus, en meer in februari en maart. Dat blijkt uit een onderzoek van Partena Professional. Het gaat om een daling van 22,3 procent, in het aandeel van door studenten gewerkte uren in augustus. In dezelfde periode steeg het aandeel van de gewerkte uren in april met 46,3 procent. “Deze opvallende verschuiving is het gevolg van de verandering van de schoolkalender, we zien significante verschillen in de werkgewoonten van Franstalige en Nederlandstalige studenten”, legt Wim Demey, customer intelligence manager bij Partena Professional, uit.

Sommige sectoren voelen deze verschuiving, en dan gaat het vooral over sectoren die sterk afhankelijk zijn van studentenjobs in de zomer, denk maar aan de schoonmaaksector, reisbureaus en bouwbedrijven. Om het contrast te illustreren: in augustus 2023 was 24,84 procent van het personeel in deze bedrijven student. In februari dat jaar was maar 4,42 procent dat.

Andere sectoren daarentegen beginnen sinds kort te profiteren van de constantere beschikbaarheid van studenten doorheen het hele jaar. Vooral het hotelwezen en de zelfstandige detailhandel vallen op door de evenwichtige spreiding van werk over de twaalf maanden, wat de flexibiliteit van de bijdrage van het studentenpersoneel bewijst.

LEES MEER OP HRSQUARE.BE

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!