Klein is aantrekkelijk

ArbeidsomstandighedenAttitudeMotivatie

HR-consultancybedrijf SD Worx verrichte onderzoek bij 6000 werknemers over de arbeidsomstandigheden bij kmo’s. De meerderheid van de respondenten (55%) zegt het liefst te werken in een bedrijf met minder dan 100 medewerkers. De kmo-werknemers bevestigen: 84% van hen zoekt bij een nieuwe job opnieuw werk in een kmo.

Kmo-werknemers zijn doorgaans tevreden en sterk gemotiveerd: 80% is tevreden tot zeer tevreden, 85% is eerder gemotiveerd tot zeer gemotiveerd. De job zelf en de collega’s stemmen de kmo-werknemer het meest tevreden.

Deze tevredenheid en motivatie uiten zich ook in het ziekteverzuim: 46% van de kmo-werknemers was vorig jaar geen enkele dag ziek. Er is ook minder kortdurend ziekteverzuim. In ondernemingen met minder dan 20 medewerkers (1,65%) ligt dit het laagste, terwijl bedrijven met 500-999 werknemers het hoogste kortdurend verzuim kennen (2,51%).

Voorts zou de prestatiegraad groter zijn in kmo’s dan in grotere ondernemingen.

Minpunt van de kmo is de verloning: 45% van de medewerkers vindt dat ze onder de marktwaarde betaald worden. De consultancy stelt vast dat de lonen voor de bedienden in kmo’s 8,1% lager liggen dan in grote ondernemingen. Bij werknemers tussen 45 en 49 jaar, en medewerkers ouder dan 50 jaar wordt het verschil nog groter. Tevens geniet de kmo-medewerker ook minder indirecte voordelen: twee op tien werknemers ontvangen geen enkel voordeel. Hoe groter de organisatie, hoe vaker er bonussen, premies en langetermijnincentives worden toegekend. Kmo’s hinken hier achterop: slechts 66% van de kmo’s kent bonussen toe tegenover 89% van de grote ondernemingen met meer dan 500 werknemers.

Kmo’s plannen echter een inhaalbeweging. Zo is 71% van plan bonussen toe te kennen vanaf 2007, een stijging van bijna 6%. Ook in het toekennen van verzekeringspakketten is er een groot verschil tussen grote en kleinere organisaties. Waar verzekeringen op het gebied van invaliditeit, gewaarborgd inkomen, pensioen en hospitalisatie zeer populair zijn in grote bedrijven, is dit minder het geval in de kmo. Ook op dit maken de kmo’s ‘goede’ voornemens. Maar er is meer: blackberry, gps, pda, organizers en pc’s voor privé-gebruik zouden ook de interesse wekken van de kmo-werkgevers.

Manager HR BP

Meat & More

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!