Langer werken: een goed idee?

Arbeidsomstandigheden

De gemiddelde leeftijd waarop mannen in België met pensioen gaan is 57,6 jaar. Op dat moment hebben ze zo’n 48% van hun totale leven op het werk doorgebracht. Vrouwen brengen 42% van hun leven door op het werk. De Belgische man gedurende 23% van zijn leven van zijn pensioen. In andere Europese landen werkt men over het algemeen langer en wordt een groter gedeelte van het leven op de werkplek gespendeerd. Daar staat tegenover dat het aantal uren dat de Belg per week en per jaar werkt hoger ligt dan in de buurlanden.

Geïnspireerd door voorbeelden uit Duitsland en Frankrijk, weerklinkt de roep naar een verlenging van de arbeidsduur zonder een loonsverhoging luider dan ooit. In het verleden werd de arbeidsduur ingekort met het oog op banencreatie, maar dat zou een misvatting zijn die door economen de ‘lump of labour fallacy’ wordt genoemd. Het bewijs hiervoor zou te vinden zijn in de cijfers: het zijn niet de OESO-landen met de langste werktijden die de hoogste werkloosheidsgraad kennen, er is eerder een omgekeerd verband.

Niettemin beweert het Nederlands Centraal Planbureau (CPB) het tegenovergestelde, namelijk dat een verlenging van de arbeidsduur tot minder jobs leidt. Een CPB-studie bevestigt dat na een verlenging van de arbeidsduur zonder loonsverhoging, de kapitaalkosten dalen en de productiviteit stijgt. Er zijn dan minder werknemers nodig voor hetzelfde werk. Uiteindelijk stijgt de werkgelegenheid dan wel in uren, maar niet in aantal banen.

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!