Belga/redactie
Meer dan 1 miljoen Belgen krijgen dit jaar hogere maaltijdcheques van hun werknemer. Dat blijkt uit berekeningen van Het Nieuwsblad.
Ongeveer 7 op de 10 werknemers in de privésector krijgen maaltijdcheques. Tot voor kort lag het maximumbedrag op 8 euro, maar de regering besliste begin dit jaar om dat op te trekken naar 10 euro. Later volgt zelfs een tweede verhoging met nog eens 2 euro. Het is sinds 2016 geleden dat het bedrag nog steeg.
Bedrijven beslissen zelf over de hoogte van de maaltijdcheques, of volgen de afspraken die daarover binnen een sector in een paritair comité worden gemaakt. Bij de FOD Werkgelegenheid zijn al cao’s over een verhoging geregistreerd van 42 sectoren, goed voor 712.000 werknemers. Maar in werkelijkheid gaat het om meer mensen: niet alle akkoorden zijn al geregistreerd.
Volgens uitgever van maaltijdcheques Edenred is al in 130 sectoren een akkoord gesloten over een verhoging, goed voor 950.000 werknemers, vernam Vooruit-Kamerlid Anja Vanrobaeys. Daarnaast zijn er bedrijven die zelf beslissen om het bedrag te verhogen, zonder sectorakkoord.
In 16 sectoren waar tot nu toe nog geen maaltijdcheques bestonden, worden er nu toch aan de werknemers gegeven. In iets meer dan de helft van de sectoren bedraagt de verhoging 2 euro.
De stijging kan deels verklaard worden door het feit dat de arizonaregering de fiscale aftrek van de maaltijdcheques ook van 2 naar 4 euro verhoogde. Volgens arbeidseconoom Stijn Baert speelt ook de strenge Belgische loonwet een rol, die al een paar jaar geen ruimte laat voor loonsverhogingen.
LEES MEER OP HRSQUARE.BE
- 1 op de 3 bedienden presteert minstens wekelijks overuren
- Werkende Vlaming verdient gemiddeld 2.895 euro netto per maand
- Karel Eeckhout (VIVES): “Clichés over werken voor de overheid gaan allang niet meer op”
- 7 op de 10 werkgevers niet overtuigd dat loontransparantie de loonkloof zal verkleinen
- Rijksdienst voor Jaarlijkse Vakantie waarschuwt voor phishing rond uitbetaling vakantiegeld