Meerderheid werkgevers wil af van anciënniteitssysteem

Loopbaan
Redactie

Driekwart van de werkgevers wil af van het anciënniteitssysteem om werknemers te verlonen. Dat blijkt uit een nieuwe studie van Acerta. Werknemers willen daarentegen juist meer zekerheid over hun maandelijkse loon.

De Belg geeft zijn loon op dit moment een tevredenheidsscore van 7 op 10. Vooral de zekerheid over het geld dat maandelijks op de rekening komt, blijkt voor werknemers het belangrijkste criterium. 85 procent van de ondervraagden wil weten hoeveel hij/zij elke maand zal verdienen en hoe dat loon de komende vijf tot tien jaar zal evolueren. Nochtans willen werkgevers juist af van verloning volgens barema’s. Slechts een kwart (26 procent) wil in de toekomst nog verlonen volgens het anciënniteitsprincipe – meer loon voor wie langer in dienst is – en opteert liever voor een salaris volgens prestaties en competenties van de werknemer. Dat blijkt uit een onderzoek van Acerta Consult bij meer dan 2700 werknemers en 500 werkgevers. 

Momenteel werkt 78 procent van de bedrijven nog met barema’s op basis van anciënniteit: wie langer in dienst is, krijgt dus meer loon. Vooral in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest (88 procent) en in Wallonië (82 procent) is dat het geval. Maar de meeste ondernemingen willen dus van dit systeem afstappen. In de plaats daarvan belonen ze hun werknemers liever op basis van prestaties (40 procent) en jobskills of competenties (34 procent).​ ​

Kathleen Bracke, verloningsexperte van Acerta Consult: “Werknemers in ons land willen erop kunnen rekenen dat ze elke maand hetzelfde loon op hun bankrekening gestort krijgen. Dat is hun eerste bekommernis, zo geven ze aan in onze bevraging. Zolang het verloningsbeleid dat perspectief biedt, staan medewerkers wel open voor alternatieven. Daarnaast blijken ook transparantie en billijkheid voorwaarden opdat een loonpakket motiverend werkt. De vereiste van transparantie wordt binnenkort sowieso een feit: in mei 2023 voerde Europa immers een richtlijn in rond ‘loontransparantie die streeft naar gelijke beloning voor gelijk werk’. België heeft nog tot 2026 om die richtlijn in wetgeving om te zetten.”

Ruimte voor secundaire arbeidsvoorwaarden

Tot slot blijkt uit het onderzoek ook dat de meeste bedrijven loonpakketten momenteel vooral opbouwen op basis van geld. Eén op de drie bedrijven zet in op een zo hoog mogelijke financiële verloning voor zijn werknemers. Er is dus nog veel ruimte om ook secundaire arbeidsvoorwaarden toe te voegen aan het verloningsbeleid. Dat gaat dan om voorzieningen en faciliteiten die niet in geld uit te drukken zijn, zoals het aanbieden van verzekeringen, opleidingen en mogelijkheden om te gaan sporten of te lunchen in de bedrijfskantine.

LEES MEER OP HRSQUARE.BE

(Senior) Tax & Legal Consultant

Acerta Consult

Talent Acquisition Specialist

UZ Brussel

Payroll Advisor Corporate

Acerta

Recruiter

Gemeente Puurs-Sint-Amands

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!