Ondertekening ‘voor akkoord’ van ontslagbrief heeft juridische gevolgen

ArbeidsrechtUitstroom

Een werknemer werd per aangetekende brief door zijn werkgever ontslagen. De ontslagbrief werd door de werknemer ‘voor ontvangst en voor akkoord’ ondertekend. In de brief stond dat er met onmiddellijke ingang een einde werd gesteld aan de arbeidsovereenkomst en dat er een opzegvergoeding zou worden betaald, overeenstemmend met 24 maanden loon. De werkgever weigerde later evenwel een opzegvergoeding van 24 maanden te betalen. Volgens hem was er een fout gemaakt bij de berekening van de opzegvergoeding volgens de formule Claeys. Bij een herberekening was gebleken dat deze formule slechts een opzegvergoeding van 17 maanden opleverde.

De werknemer had de ontslagbrief – waarin melding werd gemaakt van een opzegvergoeding van 24 maanden – ‘voor akkoord’ ondertekend en teruggestuurd naar de werkgever. De werknemer beweerde dat partijen, na het ontslag, tot een akkoord waren gekomen over de verschuldigde opzegvergoeding, zodat de werkgever gehouden was de opzegvergoeding van 24 maanden te betalen. Het Arbeidshof moest dus oordelen over de vraag naar de juridische gevolgen van de ‘voor akkoord’ ondertekende ontslagbrief.

De werkgever beweerde dat er geen rekening mocht worden gehouden met de (ondertekende) ontslagbrief omdat de partijen in werkelijkheid waren overeengekomen dat er gebruik zou worden gemaakt van de formule Claeys voor de berekening van de opzegvergoeding. De werkgever merkte op dat er een fout was gemaakt bij de berekening van de opzegvergoeding waardoor er in de ontslagbrief, per vergissing, melding werd gemaakt van 24 maanden. Deze verkeerde vermelding deed volgens de werkgever geen afbreuk aan de werkelijke wilsovereenstemming tussen de partijen, meer bepaald het akkoord om de opzegvergoeding te berekenen volgens de formule Claeys. Voorts beweerde de werkgever dat er sprake was van een ‘vergeefbare fout’, waardoor de rechter geen rekening zou mogen houden met de ondertekende ontslagbrief.

Het Arbeidshof gaf de werkgever ongelijk. Het oordeelde dat er inderdaad een overeenkomst was gesloten tussen werknemer en werkgever over de verschuldigde opzegvergoeding, wat bleek uit de door de werknemer ‘voor akkoord’ ondertekende ontslagbrief. De inhoud van deze overeenkomst was weliswaar beperkt, maar voldoende duidelijk om geen interpretatiemarge te laten. Volgens het Arbeidshof was er ook helemaal geen sprake van een ‘vergeefbare fout’ in hoofde van de werkgever omdat deze beschikt over een eigen personeelsdienst. Het Arbeidshof voegde eraan toe dat de werknemer niet aansprakelijk kan worden gesteld voor een fout van de werkgever. De werkgever werd dus veroordeeld tot betaling van een opzegvergoeding van 24 maanden loon.

images
images

Manager HR BP

Meat & More

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!