Ontslag interne preventieadviseur: moeilijk maar niet onmogelijk

ArbeidsongevallenArbeidsrechtLoopbaanOntslagOverlegorganenPreventieVeiligheid
Sinds 3 november 1997 was de werknemer voltijds in dienst als bediende. Tijdens zijn tewerkstelling had hij de opleiding tot preventieadviseur en milieucoördinator voltooid, waarna hij onder meer – dus op deeltijdse basis – de functie van interne preventieadviseur vervulde. Aangezien er voortdurend problemen waren met de betrokken preventieadviseur, heeft de werkgever op 10 februari 2010 de ontslagprocedure opgestart, meer bepaald door zijn voornemen tot ontslag ter kennis te brengen van de betrokkene zelf en van de leden van de vakbondsafvaardiging via een aangetekend schrijven.

Met akkoord van vakbondsafvaardiging

Twee dagen later hebben alle leden van de vakbondsafvaardiging zich unaniem akkoord verklaard met het (voorgenomen) ontslag. De werkgever ging daarop over tot ontslag mits betaling van een opzeggingsvergoeding.

De preventieadviseur ging hier echter niet mee akkoord en dagvaardde de werkgever voor de arbeidsrechtbank tot betaling van een beschermingsvergoeding. Hij beweerde dat de aangevoerde redenen niet correct waren en de ingeroepen onbekwaamheid om zijn opdrachten uit te oefenen, niet bewezen was. Bovendien stelde hij dat de werkgever door het ontslag afbreuk had gedaan aan zijn onafhankelijkheid. De preventieadviseur insinueerde dat hij werd ontslagen omdat hij zeer veel aandacht had besteed aan preventiemaatregelen, wat hem – naar eigen zeggen – ten kwade werd geduid door de werkgever.

Van arrogantie tot nalatigheid

De arbeidsrechtbank stelde eerst vast dat de te volgen ontslagprocedure correct verlopen is en onderzocht vervolgens of de ingeroepen ontslagmotieven wel bewezen zijn en of deze beantwoorden aan één van beide wettelijk vooropgestelde ontslagmotieven. De arbeidsrechtbank beantwoordde deze vragen positief en oordeelde dat onder meer de volgende gedragingen van de preventieadviseur een bewijs vormen van zijn onbekwaamheid als preventieadviseur, zodat het ontslag gerechtvaardigd was:

● Arrogante en provocerende houding tegenover collega’s, oversten en werkgever, wat bewezen werd door interne e-mails van medewerkers en door ondertekende verklaringen.
● De eigengereide aankoop van een BlackBerry op kosten van de werkgever met internetrekeningen van meer dan 1100 euro.
● Nalatigheid bij het opstellen van een zoneringsverslag voor de werkgever na meerdere aanmaningen gedurende de twee jaar.
● Laksheid bij de uitvoering van bepaalde taken als interne preventieadviseur, zoals het nalaten van een aanvraag van hijsattesten en het ontbreken van een aantal cruciale documenten voor het welzijnsbeleid van de onderneming.

De arbeidsrechtbank benadrukte daarenboven dat het niet nodig is om ook nog eens het bewijs te leveren dat de ontslagredenen vreemd zouden zijn aan de onafhankelijkheid van de preventieadviseur. De wet zegt niet dat elk van beide motieven moeten worden bewezen, één van beide volstaat.

Dit vonnis is interessant, omdat hieruit blijkt dat het wel degelijk mogelijk is om een slecht functionerende preventieadviseur te ontslaan, zonder dat men moet beschikken over een ‘dringende reden’ of zonder een zware beschermingsvergoeding te moeten betalen.

Arbeidsrechtbank van Oudenaarde, 8 december 2011, AR 10/685/A/I

Manager HR BP

Meat & More

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!