Als het pensioen lonkt, kan het voor medewerkers moeilijk zijn om gemotiveerd te blijven. Interesses veranderen, werk wordt minder belangrijk of mogelijk minder leuk. Want de nieuwe generatie levert vaak gelijke prestaties, maar kost minder en is kneedbaar. Zij krijgt al snel voorrang op de werkvloer en de arbeidsmarkt. Hoe houden we de vijftigplusser die dat wenst in de markt?
Zolang mensen werken, is het zaak dat ze gemotiveerd zijn, of het nu gaat om aanstormend talent of iemand van 58 jaar. HR richt het beleid veelal in op het idee dat de vijftigplusser niet kan wachten tot zijn pensioen begint. Zijn er vacante posities of nieuwe beroepstrainingen te vergeven, dan gaat de jongere werknemer vaak voor. Toch blijven ook senioren hard nodig. Door de vergrijzing en omdat hun ervaring van onschatbare waarde kan zijn. Het loont om in hen te investeren.
‘You only live once’
Ik ken genoeg vijftigplussers die graag hun expertise aanbieden, maar niet voltijds. ‘You only live once’ is hun devies. Ze willen genieten, meer vrije tijd en minder regime. Om hen tegemoet te komen, moet HR flexibel zijn en een onderscheid durven te maken. Luister naar hun noden en ambities, en waak ervoor dat medewerkers die graag een tandje bijzetten, de ‘goesting’ behouden. Bied uitdagingen en de mogelijkheid om werk en privé naar eigen inzicht te combineren.
Wettelijke kaders
Uit onderzoek van Hay Group blijkt dat in België, vergeleken met andere landen, de oudere werknemer veel duurder is dan de jongere, terwijl de output dezelfde is. Dat levert een structureel probleem op om werkgevers te stimuleren ouderen aan het werk te houden. Met het oog op kostenbesparing is de oudere werknemer hier bijna sowieso een last. Dat kan anders als de regering bijvoorbeeld het fiscale kader aanpast of het flexibel inkopen van arbeidskrachten met ervaring stimuleert.
Andere mindset
En de werknemer zelf? Iemand die het kalmer aan wil doen, moet zijn mindset aanpassen. Want bij minder uren en minder verantwoordelijkheden, hoort een lager salarisniveau. De vijftigplusser die daarin geen flexibiliteit kan tonen, prijst zich buiten de markt.