Ouderschapsverlof en ontslag: opzegvergoeding op basis van deeltijds of voltijds loon?

ArbeidsrechtDiscriminatieFlexibiliteit
Rechtspraak – 6 november 2009

Een werknemer die ontslagen wordt in de periode van deeltijds ouderschapsverlof heeft recht op een opzegvergoeding berekend op basis van de voltijdse betrekking. Dit oordeelde het Europese Hof van Justitie in een arrest op 22 oktober 2009. Hiermee beantwoordde het Europees Hof een prejudiciële vraag die werd gesteld door het Hof van Cassatie.
Het Europees Hof baseert deze beslissing onder andere op een Europese raamovereenkomst waarin wordt bepaald dat ouderschapsverlof de gelijke behandeling van mannen en vrouwen tot doelstelling heeft en daarom niet restrictief mag uitgelegd worden. De verworven rechten of rechten in wording tijdens de periode van het ouderschapsverlof dienen dan ook ongewijzigd behouden te blijven tot het einde van het ouderschapsverlof.
Verder argumenteert het Europees Hof ook dat voltijdse werknemers die deeltijds ouderschapsverlof nemen in België toch ook hun anciënniteit blijven opbouwen alsof de prestaties niet verminderd zijn en dat de Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening in geval van deeltijds ouderschapsverlof geacht wordt de loonsvermindering te compenseren.
Dit arrest van het Europees Hof van Justitie heeft dus enkel betrekking op ouderschapsverlof. Voor werknemers die genieten van loopbaanvermindering/tijdskrediet, oordeelden het Hof van Cassatie en het Grondwettelijk Hof dat de opzegtermijn moet berekend worden op basis van het voltijds loon, maar dat de opzegvergoeding moet berekend worden aan de hand van het reële (en dus deeltijdse) loon.

H.v.J. 22 oktober 2009 – C 116/08

Tekst: Sara Torrekens (Claeys & Engels)

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!