Belga/redactie
Vlaams minister van Werk Zuhal Demir (N-VA) heeft beslist om flink te snoeien in het aantal loopbaancheques waarmee werknemers en zelfstandigen met overheidssteun begeleiding kunnen krijgen. Dat melden de kranten van Mediahuis dinsdag.
De beperking gaat meteen in. Hoewel er in januari nog 3782 cheques werden aangevraagd, zet de minister een plafond op dat aantal. Voortaan is ongeveer 1000 cheques per maand het maximum.
Of de werknemers na de begeleiding vaak overschakelen naar ander werk, is momenteel niet duidelijk. De overheid meet dat ook niet. Wel duidelijk is dat het systeem veel kost. Demir verwijst daarbij naar onderzoek van consultant Deloitte uit 2023, dat uitwees dat bepaalde loopbaancentra wel zeer hoge kosten aanrekenen. De Inspectie Financiën moet nu uitzoeken hoe dat zit.
“Het Vlaamse regeerakkoord is duidelijk: we moeten besparen op arbeidsmarktsubsidies. We werken hard aan een grondige hervorming, maar om geen tijd te verliezen voer ik nu al tijdelijke maatregelen in”, zegt Demir.
“Imperfecte allocatie”
Arbeidsmarkt-specialist Stijn Baert vindt de beslissing van Demir alvast geen goed idee, laat hij op LinkedIn weten. “Onderzoek van UGent @ Work toonde ruim twee jaar geleden aan dat slechts 18 procent van de Vlaamse werknemers echt tevreden is met hun baan. Tegelijk blijven we hier langer dan elders hetzelfde werk doen. In België werkt 47,0 procent van de werknemers boven de 25 al meer dan 10 jaar bij dezelfde werkgever, tegenover 43,5 procent in Duitsland, 44,2 procent in Frankrijk en 36,9 procent in Nederland.”
“Velen zitten, door opgebouwde pensioenrechten in een bepaalde koterij en een gebrek aan levenslang leren, vast in een gouden kooi. Het grootste probleem is dat die hen gevangen houdt in jobs en bedrijven waar ze niet gelukkig zijn. Bovendien, als veel werknemers vastzitten in een baan zonder échte motivatie, functioneert de arbeidsmarkt niet zoals zou moeten. Zo ontstaat het risico op een mismatch: mensen belanden niet waar ze de hoogste economische meerwaarde kunnen leveren. Economen noemen dat een imperfecte allocatie van de beroepsbevolking. Je kunt dus stellen dat de gouden kooi ook de arbeidsmarkt zelf belemmert. Daarom raad ik loopbaanbegeleiding het vaakst aan wanneer mensen me om tips vragen.”
“Waar ik de minister wel helemaal in volg, is dat kwaliteit en prijs van de begeleiding beter in balans moeten zijn. Het Nieuwsblad meldt vandaag dat vier uur begeleiding de overheid 681 euro kost. Dat is erg veel, zeker omdat niet alle begeleiders een diepgaande opleiding hebben genoten.”
Foto: © Belgaimage
LEES MEER OP HRSQUARE.BE
- Partnernieuws. Fietsleasing: een slimme zet voor welzijn en retentie
- Tom Verhaegen co-CEO bij Glowi
- “HR-managers zullen een kwart van hun personeel anders inzetten door opkomst agentic AI”
- Acerta, Lucy, Teamleader en Dexxter slaan de handen in elkaar
- Bijna 2 op de 3 werknemers verlaten werkgever door gebrekkig leiderschap