Nochtans is naar de validiteit van selectie-instrumenten onnoembaar veel en zeer degelijk wetenschappelijk onderzoek verricht. Het toont aan dat de persoonlijkheidsvragenlijst het qua voorspellende waarde met lengtes moet afleggen tegen de intelligentietest en het gestructureerde interview. Waarom zijn zo veel HR-professionals daarvan niet op de hoogte? Omdat ze zich niet de moeite getroosten zich degelijk te informeren, en omdat academici er (enkele uitzonderingen niet te na gesproken) onvoldoende in slagen hun toch wel zeer interessante bevindingen ruim te verspreiden.
Persoonlijkheidsvragenlijsten worden dan ook frequenter gebruikt dan meer valide instrumenten. De rangschikking van de instrumenten uit onze enquête op basis van het gemiddelde gebruik ziet er als volgt uit:
persoonlijkheidsvragenlijsten
assessment center methode
referenties
studieresultaten
intelligentietest.
Nu moet u weten dat sommige zeer ernstige bronnen aan persoonlijkheidsvragenlijsten – geïsoleerd gebruikt – een validiteit toeschrijven van .19. Terwijl intelligentietests .51 zouden halen. A bon entendeur, demi mot suffit.
In HR Square nr. 13 wijden we een stevig dossier aan de waarde en het zinvolle gebruik van selectie-instrumenten over het algemeen en persoonlijkheidsvragenlijsten in het bijzonder. Ook de gedetailleerde enquêteresultaten vindt u daar. Vanaf 11 mei publiceren we op www.hrsquare.be bovendien een nog meer gestoffeerde paper over dit onderwerp. Exclusief voor abonnees op het informatiepakket HR Square.