RSZ-korting en jobcoaching in strijd tegen arbeidsmarktkrapte

Binnenkort vervangt de Vlaamse Regering de bestaande en weinig populaire aanwervingsstimulans voor langdurig werkzoekenden door een RSZ-korting. Zo wordt het eenvoudiger voor ondernemingen om de korting te krijgen en mensen aan te werven die langere tijd niet actief zijn op de arbeidsmarkt. Verder heeft de Vlaamse Regering ook plannen om de doelgroep voor die korting sterk uit te breiden.

De Vlaamse werkgevers- en werknemersorganisaties verenigd in de SERV zijn blij met deze al lang gevraagde aanpassing. Samen met het voorzien van jobcoaching voor de betrokken werknemers vormt de RSZ-korting een belangrijk onderdeel van het Werkgelegenheidsakkoord ‘Iedereen nodig, iedereen mee’ dat de Vlaamse sociale partners en de Vlaamse Regering eerder dit jaar ondertekenden.

Hans Maertens, voorzitter SERV: “De SERV signaleerde al langer dat de aanwervingsstimulans niet goed werkte voor ondernemingen. Deze maatregel was niet aantrekkelijk genoeg en onvoldoende gekend bij werkgevers en werkzoekenden. Door de omvorming naar een RSZ-korting wordt het eenvoudiger voor ondernemingen om mensen aan te werven die al langer dan twee jaar niet actief zijn. Daarnaast is het ook belangrijk om werknemers te begeleiden en op te leiden bij die nieuwe job. Dat maakt de Vlaamse Regering mogelijk via jobcoaching. Zo kan wie aan de slag gaat, ook duurzaam aan de slag blijven.”

Doelgroep uitbreiden en werkervaring snel verifiëren

Bij de start zal de RSZ-korting enkel aan langdurig werkzoekenden toegekend worden. Dat is dezelfde doelgroep van de aanwervingsstimulans die al gekend is bij VDAB. De ambitie gaat echter verder. De Vlaamse Regering wil de doelgroep uitbreiden zodat ook andere mensen zonder recente duurzame tewerkstelling in aanmerking komen.

Bij deze hervorming is het belangrijk dat wanneer een werkgever iemand aanwerft, snel duidelijk is of die persoon in aanmerking komt voor de doelgroepkorting. Dat kan bijvoorbeeld met een attest dat de werkzoekende krijgt van VDAB of een online tool die de werkgever kan raadplegen. Dit betekent dat VDAB de werkervaring snel moet kunnen verifiëren. De SERV vraagt een plan van aanpak om deze ruimere doelgroep te identificeren en een duidelijk tijdspad om deze uitbreiding effectief mogelijk te maken.

Ook werknemer ondersteunen via jobcoaching

Voor de SERV bestaat een goed doelgroepenbeleid uit een tweeluik: een financiële tegemoetkoming voor de werkgever, maar ook begeleiding en opleiding (jobcoaching) van de betrokken werknemer op vrijwillige basis. Indien gewenst kan dit ook uitgebreid worden naar diens werkgever.

De Vlaamse sociale partners vragen om beide maatregelen, de RSZ-korting voor personen zonder recente, duurzame werkervaring én jobcoaching goed in de markt te zetten. VDAB moet werkgevers en werknemers gericht en helder informeren over het aanbod waar ze recht op hebben en hen attent maken op de mogelijke bijdrage van begeleiding aan duurzame tewerkstelling. Dit is nodig om van beide maatregelen een succes te maken.

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!