Wie spelfouten maakt in een cv, maakt minder kans om uitgenodigd te worden op een sollicitatiegesprek dan wie geen fouten maakt. Wie spelfouten maakt, wordt onder andere gezien als minder zorgvuldig, minder grondig en minder intelligent.
Wat is de impact van slordig taalgebruik op het succes van sollicitanten, wilden onderzoekers van UGent wel eens weten. En dus lieten ze echte Vlaamse recruiters drie fictieve sollicitanten, allen pas afgestudeerd, beoordelen. Deze kandidaten verschilden onder andere in het aantal spelfouten in hun cv: nul, twee of vijf. Aangezien deze spelfouten voor elke recruiter aan andere kandidaten werden toegekend, konden we zeker zijn dat een effect van spelfouten op de kans op een jobgesprek niet aan andere kenmerken kon liggen.
Minder kans op een uitnodiging
Uit het onderzoek blijkt nu dat de kans op een jobgesprek 66 procent is voor wie géén spelfouten maakte, zakt naar 58 procent voor degenen met twee spelfouten, en zelfs minder dan één op twee (47 procent) bedraagt voor degenen met vijf spelfouten. Geen enkel van de andere cv-kenmerken, zoals geslacht, overzitten, studentenarbeid, sportactiviteiten, afstudeergraad en zelfingeschatte taalvaardigheid, had een effect van dezelfde orde als dat van vijf spelfouten in het cv.
Opvallend is dat spelfouten ook uitgesproken positieve elementen kunnen neutraliseren. Eerder onderzoek leerde dat vrijwilligerswerk van goudwaarde is op een cv. Wel, dit nieuwe experiment lijkt aan te tonen dat het negatieve effect van twee spelfouten het positieve effect van vrijwilligerswerk tenietdoet.
Ook verrassend is dat sollicitanten voor laaggekwalificeerde beroepen worden sterker afgestraft voor het maken van veel spelfouten. Minder verrassend is dat het maken van een paar (of veel) spelfouten sterker afgestraft wordt in beroepen waar geschreven communicatie een centrale rol inneemt.
Minder makkelijk samenwerken
Waarom spelfouten zo’n negatief effect hebben op de kans op een uitnodiging heeft te maken met het beeld dat ze oproepen bij recruiters. Die denken bijvoorbeeld dat anderen minder makkelijk met deze kandidaten zullen samenwerken en in die samenwerking minder plezier zullen scheppen.
Verder speelt tegen wie spelfouten maakt ook het idee van mindere nauwgezetheid. Wie spelfouten maakt, wordt ingeschat als minder hardwerkend, georganiseerd, grondig, verantwoordelijk en systematisch.
Ten slotte is er de inschatting van mindere cognitieve kwaliteiten: minder probleemoplossende vaardigheden, minder opleidbaar, minder intelligent en minder deskundig.
De volledige studie van Philippe Sterkens, Ralf Caers, Marijke De Couck, Victor Van Driessche, Michael Geamanu en Stijn Baert is te lezen in PLOS ONE.
LEES MEER OP HRSQUARE.BE