Redactie
Het laatste kwartaal van 2024 zorgt voor meer voorzichtige rekruteringsplannen bij kmo’s. De aanwervingsplannen dalen, en deze terugval doet zich voor in onze drie regio’s, blijkt uit onderzoek van SD Worx.
Het laatste kwartaal van 2024 zorgt voor meer voorzichtige rekruteringsplannen bij kmo’s. Tot eind december van dit jaar wil 32 procent van de Belgische kmo’s personeel aanwerven, terwijl dit in juni voor het derde kwartaal nog 38 procent was.
“Kmo’s zijn voorzichtiger in hun aanwervingsintenties in het vierde kwartaal”, zegt Annelies Rottiers van SD Worx. “Dat ligt voor een deel aan een gedaalde hoeveelheid werk, maar ook het politieke klimaat beïnvloedt de tewerkstellingsintenties van meer kmo’s.”
De voorzichtigheid uit zich ook in de aard van het contract. 1 op de 6 kmo’s (17 procent) gaat voor een contract van tijdelijke duur (of voor een bepaald werk). Vorig kwartaal was dit nog 11 procent. De andere types van tijdelijke contracten vallen terug: studenten (8 procent), freelancers (5 procent), flexi-jobs (5 procent) en interimarbeid (5 procent). De meerderheid van de kmo’s die aanwerven, wil dit nog steeds via een ‘overeenkomst onbepaalde duur’ doen (60 procent van de ondervraagden). Maar dit is het laagste cijfer sinds het begin van het onderzoek, in 2010. Daarnaast is er een verschuiving naar meer deeltijdse jobs: 16 procent (ten opzichte van 11 procent vorig kwartaal).
De ontslagplannen voor alle Belgische kmo’s blijven stabiel (rond de 11 procent), maar verschillen sterk per regio. 1 op de 3 (33%) bedrijven is van plan om de ontslagen werknemer te vervangen, dat is minder dan vorig kwartaal (41%).
Vlaanderen
In Vlaanderen heeft minder dan 1 op de 3 kmo’s aanwervingsplannen (30 procent). Dit is een terugval ten op zichte van vorig kwartaal: toen ging 35 procent van de kmo’s aanwerven. Vlaamse kmo’s gaan wel meer voor vast werk (71 procent), en kiezen slechts in 9 procent van de gevallen voor tijdelijk werk. En 1 op de 6 Vlaamse kmo’s (17 procent) geeft aan dat ze een afname in het werk verwachten. Dit is een stijging ten opzichte van vorig kwartaal (14 procent).
Opvallend: meer dan een derde van de Vlaamse kmo’s laat de tewerkstellingsintenties beïnvloeden door het politieke klimaat. Er is een stijging van het aandeel kmo’s dat aangeeft dat het politieke klimaat de tewerkstellingsintenties beïnvloedt: van 33 naar 37 procent van de kmo’s.