Verplichte burn-outcoach voor grote bedrijven afgevoerd

De regering-Michel besliste in haar Zomerakkoord dat grote bedrijven in ons land een burn-outcoach in dienst moesten nemen. Alle ondernemingen met meer dan 100 werknemers zouden vanaf 1 januari 2018 iemand moeten aanstellen die moest vermijden dat het personeel opgebrand raakt.

Maar in het ontwerp van programmawet is van de maatregel niets meer terug te vinden. Bij werkgeversorganisaties en vakbonden valt te horen dat federaal minister van Werk Kris Peeters (CD&V) na overleg met de sociale partners het plan heeft teruggetrokken.

Bij werkgevers klonk al langer kritiek. Ze vreesden dat het de deur zou openzetten voor charlatans om zich als burn-outcoach op de werkvloer te profileren.

Proefprojecten

Ondertussen hebben de vakbonden en werkgevers in de Nationale Arbeidsraad (NAR) zelf een plan uitgewerkt om het toenemende probleem van burn-outs aan te pakken. In de plaats van in alle grote bedrijven een burn-outcoach in te voeren, willen ze starten met proefprojecten in een vijftigtal bedrijven die daar zelf om vragen.

In die teams zouden zowel medische, psychische als arbeidsmarktspecialisten zitten en ze zouden enkel werken met methodes die hun deugdelijkheid bewezen hebben. “We zullen samen met de minister de criteria opstellen waaraan de begeleidingsteams moeten voldoen”, klinkt het.

Experimenteren

Daarnaast zullen nog eens vijftig ondernemingen experimenten organiseren met een innovatieve arbeidsorganisatie. Het kan dan gaan om de invoering van zelfsturende teams, meer autonomie voor werknemers of loopbaanbegeleiding. Voor de pilootprojecten, die twee jaar zullen lopen, is in een budget van 2 miljoen euro voorzien.

Het grote verschil met het oorspronkelijke regeringsplan over burn-outcoaches is dat bedrijven zelf kunnen kiezen of ze in een proeftraject stappen. De bedoeling is dat de experimenten leiden tot goede voorbeelden die andere bedrijven kunnen volgen om het probleem van burn-out aan te pakken.

Een maatregel uit het Zomerakkoord die wel behouden blijft, is het recht om onbereikbaar te zijn buiten de werkuren. Bedrijven zullen vanaf januari 2018 worden aangemoedigd om over dat ‘recht op deconnectie’ afspraken te maken op ondernemingsniveau.

Bron: De Tijd (tijd.be)

 

Manager HR BP

Meat & More

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!