Vrijaf op 1 september (voor ouders, niet voor kinderen)

Eerste schooldag
Flexibiliteit

Een vijfde van de Vlaamse medewerkers met kinderen tussen drie en elf jaar zal komende vrijdag 1 september, de eerste schooldag, vrijaf nemen. Vooral vrouwen en arbeiders blijven die dag thuis van het werk.

Terwijl de kinderen op vrijdag weer aan de bak moeten, nemen ouders op 1 september in grote getale verlof. Nu al hebben meer medewerkers met jonge kinderen een dag vakantie aangevraagd voor de eerste schooldag dan de voorbij jaren. Uit analyse door Attentia van de verlofaanvragen op dit moment, blijkt dat 20,2 procent van de medewerkers met kinderen tussen 3 en 11 jaar – dat is één op vijf – een vrije dag hebben gepland. Enkel in coronajaar 2020 lag het percentage ongeveer even hoog als vandaag. Maar Attentia verwacht dat de cijfers voor dit jaar nog zullen stijgen, omdat nog niet iedereen die dat wil z’n verlof ook effectief heeft aangevraagd en omdat nog niet alle aanvragen zijn goedgekeurd.

Ter vergelijking, vorig jaar nam 18,6 procent verlof en in 2021 slechts 16,3 procent. De laatste piek in vakantiedagen op 1 september dateert al van 2017. Toen nam maar liefst 25,6 procent van de medewerkers met jonge kinderen vrijaf op de eerste schooldag. Wellicht niet toevallig viel 1 september toen net als dit jaar op een vrijdag.

Gezin prioritair

Anderzijds spelen ook psychosociale aspecten een rol, meent Edelhart Kempeneers (Attentia): “Recente studies stellen een toename van mentaal onwelzijn vast. Sommige ouders voelen zich bezorgd of zelfs angstig over het naar school sturen van hun kinderen en willen er daarom zelf bij zijn.”

“Daarnaast zien we ook een verschuiving van waarden en normen: mensen zijn meer belang gaan hechten aan tijd met het gezin”, zegt Edelhart Kempeneers nog. “Werkgevers die hun medewerkers hierin tegemoet komen en zorgen voor een goede balans tussen werk en privĂ©, zullen daar zelf ook voordeel uit halen. Want gelukkige medewerkers zijn ook meer gemotiveerd, vallen minder snel uit en zijn minder geneigd om van werkgever te veranderen.”

Vrouwen en arbeiders

Net zoals voorgaande jaren nemen ook dit jaar meer moeders dan vaders verlof op de eerste schooldag. Het gaat om 24,4 procent van de vrouwelijke medewerkers ten opzichte van 16,6 procent van de mannen.

Ook nemen meer arbeiders (30,9 procent) dan bedienden (15,8 procent) vrijaf.

Edelhart Kempeneers: “Het lijkt erop dat vrouwen nog steeds meer dan mannen de zorg voor het gezin voor hun rekening nemen. Het verschil tussen arbeiders en bedienden is wellicht te verklaren door het feit dat bedienden makkelijker kunnen thuiswerken of flexibeler kunnen omspringen met hun werkuren, en hun job dus kunnen combineren met de kinderen naar school te brengen of op te halen.”

LEES MEER OP HRSQUARE.BE

Trainer loopbaan- en leiderschapsontwikkeling

Universiteit Antwerpen

HR officer selectie

Universiteit Antwerpen

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!