Wim Degrave
Ieder jaar publiceert Global RepTrak een lijst met de honderd meest gereputeerde bedrijven ter wereld. Voor het vierde jaar op een rij werd de eerste plaats weggekaapt door The LEGO Group. Het Deense speelgoedbedrijf scoorde – net als de voorbije jaren – ‘uitmuntend’ op álle parameters, waaronder de werkvloer.
Wat maakt de reputatie van LEGO zo uitzonderlijk? In de eerste plaats is er het product zelf. De gekartelde blokjes zijn een echte ‘love brand’, die bij veel volwassenen nostalgie oproept. Maar LEGO is ook een dankbaar product om marketinggewijs mee uit te pakken: creatief zijn, met elkaar samenwerken, bouwen aan iets (of jezelf)… Het Deense speelgoedbedrijf hoeft niet ver te zoeken om employer branding aan zijn eigen DNA te linken. En dat doet het dan ook gretig. Toen sir David Attenborough onlangs honderd jaar werd, was LEGO er bijvoorbeeld als de kippen bij om een aangepaste speelgoeddoos op de socials te delen waarbij de leeftijdsgrens aangepast was van ‘99’ naar ‘100+’ en het opschrift: “Updated for you, Sir David.”

#Brickversery
Terwijl de meeste bedrijven hun werkgeversmerk ontwerpen, zijn ze bij LEGO hun employer brand. In veel gevallen hoeft de speelgoedfabrikant daar niet eens zware marketingbudgetten voor uit te trekken (al doet het dat natuurlijk ook wel): de 34.000 werknemers wereldwijd zijn namelijk zélf het uithangbord. Dat begint al op de eerste werkdag, wanneer nieuwkomers overweldigd worden door het alomtegenwoordige LEGO-universum. Niet zelden gaat zo’n blijde intrede gepaard met een persoonlijk welkomstgeschenk, toeters, bellen en balonnen. Ook jubileums van medewerkers gaan niet onopgemerkt voorbij. Werknemers krijgen bij een ‘Brickversery’ bijvoorbeeld een LEGO-blokje met daarop het aantal jaren in dienst. Er gaat dan ook geen dag voorbij zonder dat iemand van The LEGO Group trots zijn of haar blokkentoren deelt op LinkedIn. Een persoonlijke reply met een bedanking van het hoofdkantoor zorgt ervoor dat deze berichten hogerop worden geduwd door het algoritme. Een ingestudeerd een-tweetje? Ongetwijfeld, maar wel een zeer effectieve strategie.
Pretpark
De employerbrandingstrategie van LEGO gaat uiteraard veel verder dan het uitdelen van wat gratis speelgoed aan de werknemers. Het begint al met de bedrijfsgebouwen, die meer weg hebben van een pretpark dan een plek om te werken.
“Als je mensen in een saaie bedrijfsomgeving plaatst, maak je het moeilijker voor hen de bouwers van morgen te inspireren.”
Een LEGO-werkplek is ook meer dan alleen een kantoor of fabriek: het is de plaats waar collega’s samenkomen en nieuwe, fantastische producten bedenken en creëren. “Als je mensen in een saaie bedrijfsomgeving plaatst, maak je het moeilijker voor hen om de bouwers van morgen te inspireren”, zegt Rune Sanggård Andersen, Head of Workplace Design bij de groep. Samen met zijn team ziet Andersen erop toe dat nieuwe LEGO-werkplekken en upgrades aan bestaande werkplekken overal ter wereld dezelfde look-and-feel hebben. Timothy Ahrensbach, Head of LEGO Workplace Innovation: “Zodat je, waar je ook bent, het gevoel hebt ‘Ah, daarom ben ik hier komen werken!’”

Kindvriendelijk
The LEGO Group heeft overigens geen HR-afdeling. Wat andere bedrijven ‘HR’ noemen, heet bij de blokjesmaker ‘People, Places and Culture’. Zij zorgen ervoor dat iedere individuele medewerker en ieder team in de beste omstandigheden kunnen werken en groeien. Het Deense bedrijf wil zijn mensen op de eerste plaats zetten, ongeacht hun functie of staat van dienst. Dat doet het onder andere door een zeer kind- en gezinsvriendelijk HR-beleid.
Op het vlak van work-lifebalance stimuleert en ondersteunt LEGO ouders en verzorgers om meer tijd met hun kinderen door te brengen in de belangrijke fase van hun vroege ontwikkeling. Niet met woorden, maar met concrete maatregelen die toelaten dat iedereen, in elke fase van zijn leven, bij LEGO carrière kan maken. Zo krijgen medewerkers die moeten instaan voor de zorg van een ziek familielid automatisch betaald verlof. “Daar discussiëren we zelfs niet over, we zeggen gewoon: Go and take care!” zegt Reward Director Palle. Als ouders een keertje geen opvang vinden, is dat geen probleem: kinderen meenemen naar het werk is geen punt. Op speciale dagen zoals Kerstmis of Pasen wordt het hele gezin zelfs expliciet uitgenodigd. En uiteraard is er altijd het laaghangend fruit: een doos LEGO.
Gepersonaliseerde figuurtjes
Nog een voorbeeld waarom employer branding bij LEGO zo aanstekelijk is: op het vlak van wellbeing startte het de campagne ‘Minifigures. Massive stories’. Werknemers doen er hun persoonlijke verhaal, of beter: een gepersonaliseerd LEGO-figuurtje doet het verhaal in hun plek. Onnodig te zeggen dat deze filmpjes, waarin medewerkers zichzelf letterlijk en figuurlijk kunnen herkennen, erg gewaardeerd en gretig gedeeld worden. Het zijn allemaal maatregelen die het groepsgevoel onder de collega’s versterken. Maar ook: maatregelen die ervoor zorgen dat het hebben van een droomjob geen aanslag op je privéleven hoeft te betekenen.
Playground Builders
Werken bij LEGO is dus kinderspel, en dat mag je gerust letterlijk nemen. Zo heeft elk team binnen de hele organisatie minstens één zogenaamde ‘Playground Builder’. Het zijn mensen die slechts één missie hebben: hun teams inspireren en de nodige ruimte geven om te groeien. “Het Playground Builder-programma heeft me laten zien dat leiderschap niet draait om alle antwoorden hebben, maar om het creëren van de juiste omgeving waarin antwoorden kunnen ontstaan”, zegt Playground Builder Stephen. Het bevestigde de simpele maar krachtige aanname dat samen altijd beter is. “De beste ideeën, de beste cultuur – het komt allemaal voort uit mensen die samenkomen, energie inbrengen en elkaar uitdagen.”
“De beste ideeën, de beste cultuur – het komt allemaal voort uit mensen die samenkomen, energie inbrengen en elkaar uitdagen.”

De 10 meest gereputeerde bedrijven ter wereld
1. The LEGO Group (Denemarken, speelgoed, ca. 34.000 werknemers wereldwijd)
2. Adidas (Duitsland, sportkleding, ca. 62.000 werknemers)
3. Samsung Electronics (Zuid-Korea, elektronica, ca. 128.000 werknemers)
4. ROLEX (Zwitserland, uurwerken, ca. 9000 werknemers)
5. Sony (Japan, elektronica, ca. 110.000 werknemers)
6. Ferrari (Italië, auto-industrie, ca. 5.500 werknemers)
7. Mercedes-Benz AG (Duitsland, auto-industrie, ca. 175.000 werknemers)
8. Levi Strauss & Co. (VS, kleding, ca. 19.000 werknemers)
9. Barilla Group (Italië, voeding, ca. 9.000 werknemers)
10. Canon Inc. (Japan, elektronica, ca. 185.000 werknemers)
(Bron: www.reptrak.com)
Foto’s: © The LEGO Group
LEES MEER OP HRSQUARE.BE