Welke extralegale voordelen zijn het populairst?

Corona – hoewel we het allemaal beu zijn erover te lezen – heeft een impact op de samenstelling van het cafetariaplan van Belgische werknemers. Multimedia, waaronder internet, gsm, laptop en extra schermen, stijgt in het lijstje met de meest gekozen voordelen naar 30,3 procent. “Telewerk heeft ervoor gezorgd dat werknemers een volwaardige werkplek thuis willen, met alles erop en eraan: een extra klavier, tweede scherm, snel internet, printer”, legt Ellen Roelants, expert verloning bij Acerta Consult, uit. Dat terwijl extra vakantiedagen (12 procent) en mobiliteitsoplossingen (12,4 procent) minder populair zijn geworden. Dat concludeert Acerta uit een analyse.

Pensioensparen blijft met 31,5 procent evenwel de populairste keuze in het flexibele verloningsysteem. Dat is de grootste stijger in vergelijking met vorig jaar, toen 22 procent van de werknemers voor pensioensparen koos. “Werknemers denken bewuster aan hun toekomst. De coronacrisis, maar ook de stijgende inflatie, draagt hier vermoedelijk aan bij.”

Aandeelopties zijn het minst populair

Helemaal onderaan de lijst van populaire extralegale voordelen, staan de warranten, aandelenopties die werknemers het recht geven om aandelen van een bedrijf te kopen tegen een vooraf betaalde prijs. “De populariteit van aandelenopties binnen een cafetariaplan is dit jaar bijna gehalveerd, van 13 % in 2021 naar 7 % in 2022.”

Fietslease en elektrische wagens

Ook de torenhoge brandstofprijzen duwt werknemers naar groenere keuzes. Nooit eerder leaseden zoveel Belgen een fiets via het werk. In de eerste helft van 2022 pendelden 9,1 procent van de werknemers met een fietslease naar kantoor. Dat is een stijging van 127 procent ten opzichte van drie jaar geleden. In totaal heeft 1,3 procent van de Belgische werknemers een leasefiets van het werk. Een record.

“Het is niet alleen een groene manier om naar het werk te pendelen, het kan werknemers bovendien financieel een mooi extraatje opleveren met een maximum van 0,24 euro fietsvergoeding per effectief gereden kilometer. Zo’n 20 procent van de fietsende werknemers krijgt momenteel van hun werkgever een vergoeding om naar het werk te trappen”, zegt Charlotte Thijs, mobiliteitsexperte bij Acerta Consult.

Wie voor een bedrijfswagen gaat, kiest steeds vaker voor een hybride of elektrische auto. 11 procent van de bedrijfswagens op onze wegen heeft een stekker of hybridemotor. In 2021 was dat 6,8 procent. In 2019 amper 0,56 procent. Opmerkelijk is dat meer en meer mensen een beroep doen op het mobiliteitsbudget. In de eerste helft van 2022 maakten vijf keer meer werknemers gebruik van de maatregel dan in 2021.

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!