Werkbaarheidsgraad gestegen

ArbeidsmarktArbeidsomstandighedenFlexibiliteitPreventieTrainingWellness
In 2007 is de werkbaarheidsgraad voor werknemers in Vlaanderen licht gestegen van 52,3 procent naar 54,1 procent. De toename van 1,8 procentpunt komt overeen met ongeveer 40.000 werkbare jobs.
Werkbaar betekent dat de job voldoende leermogelijkheden biedt, goed te combineren is met het privéleven en dat de werknemer weinig of geen motivatie- of werk-stressproblemen ervaart. De werkbaarheidsgraad is een samengesteld cijfer dat aangeeft welk percentage van de werknemers een job heeft die voldoende ‘werkbaar’ is.

Analyse per sector

In de werkbaarheidsmonitor van STV-Innovatie & Arbeid worden veertien sectoren onder de loep genomen, zodat men ook kan nagaan hoe de werkbaarheidsgraad in deze sectoren evolueert.
In 2004 waren het openbaar bestuur (59,1 procent), gevolgd door de onderwijssector (57,2 procent) en de gezondheids- en welzijnszorg (56,1 procent) de sectoren met het grootst aandeel werknemers die een werkbare job hebben. In 2007 zijn dat de financiële sector (60,7 procent), gevolgd door het openbaar bestuur (60,3 procent) en de onderwijssector (59,7 procent).
De sectoren met de laagste werkbaarheidsgraad waren in 2004 textiel en confectie (43 procent), horeca (43,4 procent) en de zakelijke diensten (44,6 procent).
In 2007 zijn dat de transportsector (43,2 procent), post- en telecommunicatie (44,5 procent) en textiel en confectie (44,7 procent).
In 2004 waren er vier sectoren die een hogere werkbaarheidsgraad hadden dan het cijfer voor Vlaanderen: de chemische industrie, het openbaar bestuur, de gezondheids- en welzijnssector en de onderwijssector. In 2007 zijn daar twee sectoren bijgekomen, de bouwsector en de financiële sector.
Als we de verschuivingen overlopen tussen 2004 en 2007, blijkt dat voor drie sectoren een betekenisvol verschil opgetekend wordt. Dat is het geval voor de bouwsector (van 51,1 procent naar 57,9 procent), de groot- en kleinhandel (van 45,6 procent naar 50,9 procent) en de financiële sector (van 51,4 procent naar 60,7 procent).

Verklaring

De verbetering van de werkbaarheidsgraad in de bouwsector is vooral toe te schrijven aan het feit dat minder werknemers werkstressproblemen hebben en/of een job die weinig leermogelijkheden biedt. In de financiële sector en de groot- en kleinhandel zijn er op de vier deelaspecten van werkbaar werk geen significante verschillen, maar is de verbetering eerder het gevolg van een gecombineerde vooruitgang op de deelaspecten. Voor de financiële sector gaat het om een verbetering op elk van de vier deelaspecten, voor de groot- en kleinhandel enkel om een verbetering op het vlak van motivatie, leermogelijkheden en werk-privébalans.

Alle informatie over de werkbaarheidsmonitor vindt u op www.serv.be/werkbaarwerk. De documenten kan u gratis downloaden.

Bron: STV-Innovatie & Arbeid

Senior Accountant

KoWala Productions

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Keynote

Eva Geluk

Antwerp Management School

La professeure Eva Geluk est titulaire de la chaire « Mental Health at Work » à l’Antwerp Management School. Elle est une experte très sollicitée dans les domaines du bien-être, de la prévention du burn-out et de la réintégration après une absence de longue durée.

Dans cette intervention, elle aborde en détail le bien-être mental et le rôle souvent négligé des dirigeants dans ce domaine. Comment veiller à ce que les collaborateurs se sentent bien dans leur peau ? Quelles sont les bonnes et les mauvaises pratiques qui renforcent ou, au contraire, sapent le bien-être mental des collaborateurs (et de leurs dirigeants) ? Et quel rôle revient aux responsables des ressources humaines ?

S’appuyant sur un cadre de référence scientifique et de nombreux exemples tirés de la pratique (Eva a interrogé plus de 70 cadres, responsables RH et employés dans le cadre de ses recherches), elle présente à Corporate Wellbeing le meilleur des deux mondes.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!