Werkgevers hebben te weinig aandacht voor opleiding. JA, er wordt verkeerd in geïnvesteerd

“Er is te weinig aandacht voor opleiding”, vinden de werknemers. “We doen al meer dan genoeg”, zeggen werkgevers. Waarschijnlijk hebben ze beiden gelijk.  Wat is genoeg, te veel of te weinig?  Zonder filosofisch te willen worden, er bestaat ook hier geen norm, dus zit het probleem in de verwachtingen. Die worden zowel door werknemer als door werkgever niet goed gemanaged.

Belangrijke oorzaken van deze ‘expectation gap’:

:: Opleiding en ontwikkeling focussen nog steeds te veel op zwaktes in plaats van op sterktes.
:: Ontwikkeling van technische competenties neemt nog steeds de bovenhand over persoonlijkheidsontwikkeling en ontwikkeling van soft skills.
:: Coaching en begeleiding focussen te veel op de huidige job, te weinig op evolutie. 

Er wordt te veel ingezet op de ontwikkeling van zwaktes. Terwijl hij nooit een expert zal worden op dat terrein. Van Donald Clifton kregen we volgende formule: Talent x Investment = Strength.

Vaak wordt echter gewerkt op de terreinen waarvoor we geen talent hebben. Studies bewijzen dat betrokkenheid gecreëerd wordt wanneer werknemers zich kunnen focussen op hun sterktes. Deze tijd van het jaar zijn we met zijn allen weer bezig om de evaluatiegesprekken met onze medewerkers te voeren en hen te wijzen op hun ‘areas for improvement’. Vaak koppelen we daar ook de opleidingsprogramma’s aan.  Laat ons daarmee stoppen.

Een tweede oorzaak zit in het feit dat opleiding nog vooral gericht is op technische competenties. Wat bepaalt echter de echte inzetbaarheid? Kennis is een commodity, we moeten durven inzetten op competenties die duurzaam zijn en relevant in de huidige context, en die zijn meer te vinden bij de soft skills.

Een laatste element zit in het feit dat we niet durven loslaten, we denken op korte termijn, ook voor onze medewerkers. We focussen op de huidige job en voorzien wel een klein beetje evolutie in de functie, een doekje voor het bloeden, maar we denken niet echt ver vooruit. Dit is natuurlijk een aspect waar de werknemer ook een verantwoordelijkheid te nemen heeft. Hij moet ook in zijn kaarten laten kijken. Waar wil ik echt naartoe?

Laat ons als goed voornemen voor 2015 gaan voor wat de inzetbaarheid van onze medewerkers echt verhoogt…

Plaats hier uw vacature - neem contact op met [email protected]

Aanmelden

Als lid van HR Square hebt u ook de mogelijkheid de digitale versie alsook de archieven van het tijdschrift te raadplegen via onze website.

Workshop

Loïc Vlassakoudis

Vivalia

Loïc Vlassakoudis est Directeur des Ressources Humaines chez Vivalia, l’organisation intercommunale luxembourgeoise qui regroupe 7 sites hospitaliers, une polyclinique et des différentes maisons de repos. Situé entre le Grand-Duché et la France, et dans un secteur où la guerre des talents fait déjà rage, Loïc va expliquer comment Vivalia parvient néanmoins à attirer et à fidéliser une équipe motivée, pour qui satisfaction au travail et bien-être sont des priorités.

Workshop

Pierre Leman

Cliniques universitaires Saint-Luc

Politique de gestion de l’absentéisme à Saint-Luc face à la nouvelle règlementation

Le secteur des soins de santé est traditionnellement confronté à des taux d’absentéisme élevés, ce qui n’est pas une fatalité ni une réalité au sein des Cliniques universitaires Saint-Luc. Par ailleurs, un ensemble de nouvelles mesures et obligations en la matière sont entrées en vigueur.  Dans ce cadre, un projet pilote a été lancé en 2025 à Saint-Luc afin de mieux gérer l’absentéisme au travers de sa politique « Cultiver le lien » et de ses outils. Fort de son succès, l’hôpital a décidé de déployer sa nouvelle approche à l’échelle de toute l’institution dès 2026.  Dans son keynote,  Pierre Leman, Directeur des Ressources Humaines aux Cliniques universitaires Saint-Luc, présentera en détail cette nouvelle politique de gestion de l’absentéisme.

Ben jij klaar om helemaal mee te zijn in de wereld van HR? HR Square Nieuwsbrief brengt je tweewekelijks een overzicht van de belangrijkste feiten, trends en gebeurtenissen in HR-land.

Bovendien krijg je een handige lijst van must-attend HR-events, zodat je niets hoeft te missen.

Gratis in je mailbox. Het enige wat je hoeft te doen is je registreren!